Afyonkarahisar’da kuş gribi vakasına rastlanmadı

Afyonkarahisar'da ölen tavuklarda kuş gribi virüsüne rastlanmadı.

Afyonkarahisar’da, 11 gün öncesinde yaşanan tavuk ölümlerinin ardından alınan numunelerin tahlilleri belli oldu. Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü yetkililerinden alınan bilgiye göre; gelen numunelerin incelemesi tamamlandı.
İl merkezinden, ilçelerden ve köylerden şüpheli olarak götürülen kanatlılarda kuş gribi virüsü çıkmadı. Enstitü yetkilileri, hasta olan bütün kanatlıların kuş gribi şüphesiyle getirildiği için sonuçların geç çıktığını belirtti. Enstitüde, teknik yönden eksiklik olduğunu ifade eden yetkililer, yeni getirilen numunelerin kontrolüne devam edildiğini bildirdi.
Tarım Bakanlığı Basın Müşaviri Faruk Demirel ise Afyonkahisar’dan gelen numunelerde kuş gribi vakasına rastlanılmadığı bilgisini verdi. Etlik tavuk ve yumurta üreticilerinin rahat olması gerektiğini belirten Demirel, tüketicilerin de Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar ve öneriler doğrultusunda güvenli ürünleri tüketebileceklerine dikkat çekti.
Çay ilçesi Orhaniye köyünde değişik kümeslerde yaklaşık 100 tavuk öldü. Köy muhtarı Mehmet Yıldırım, “Köydeki kümeslerde ara ara tavuk ölümleri devam ediyor. Konya Araştırma Enstitüsü’ne gönderdiğimiz numuneler negatif çıktı. Köy halkının iyice emin olması için, Konya’dan gelen sonuçları İzmir’e gönderdim.” dedi.
Köyde toplam yaklaşık 300 tavuk olduğuna değinen Yıldırım, kalan diğer tavuk ve kanatlıların itlaf edilmediğini kaydetti.
Afyonkarahisar’da 11 gün önce boş bir arazide 20 tane ölü tavuk bulundu. Akören kasabasında Keskin ailesinin tavuklarının ölmesinin ardından Özlem Keskin (22) hastalık şüphesiyle hastaneye başvurdu, ancak korkulan olmadı ve taburcu edildi.
Çay ilçesinde ise 150 kanatlı ölümü meydan gelmişti.