AfyonKarahisar’da tarihi talan

AFYONKARAHISAR - Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek, Frig Vadisi Turizm Kusagi Projesi kapsamindaki çalismalar sirasinda, kültür ve tabiat varliklarina karsi acimasiz bir tahribat yapildiginin tespit edildigini söyledi.

Vali Muzaffer Dilek, önceden gözlerden uzaktaki kültür varliklarina yapilan katliamlarin, günümüzde göz önündeki kültür varliklarina karsi artan sayilarla acimasiz bir biçimde devam ettigini kaydetti. Kültür varliklarini elde etmek isteyenlerin, maddi imkanlarini bu yönde sinirsizca kullandigina dikkat çeken Vali Dilek, “Özendirici olan bu durum, gariban edebiyatina siginan bir takim insanlarin bir seyler bulup zengin olma arzularini kamçilamaktadir. Zengin olma hayaliyle tutusan bu kisilerin gözleri, ana kayanin içinde bile hazine arayacak kadar körlesmekte, kaya anitlarini, kaya mezarlarini dinamitlerle patlatarak tahrip etmelerine neden olmaktadir. Bu kisiler höyüklerde de tabakalasmayi yok edecek kadar büyük ölçüde kaçak kazilar yaparak tahribatlarini sürdürmektedirler” dedi.

Kültür ve tabiat varliklarina karsi girisilen tahribatlarin nedenlerinden birisinin de egitim eksikligi oldugunu vurgulayan Vali Dilek, “Ancak bu egitimin sadece okumak ve yazmak ile oldugunu düsünmek de yanlis olacaktir. Toplumda okuma yazma orani her geçen yil daha da artmaktadir. Bu durumda egitimli insanlarin çogalmasi ile tahribatlarin azalmasi beklenmelidir. Ancak durum tam tersinedir. Tahribat artmaktadir. Öyle ise tahribatin nedenini sadece egitim olarak düsünmek yanlistir. Egitimden anlasilmasi gereken kültür ve sanat bilincinin verildigi egitimdir. Ne yaziktir ki, son zamanlarda gözlemlenen kültürel yozlasma, kültür varliklarinin insanligin ortak mirasi oldugunu unutturmus, gelecek kusaklara aktarilmasi gereken kültür varliklarinin tahrip edilme sikliginin artmasina neden olmustur. Sanata yönelik derslerin geçmis dönemlerde önemini yitirmesi ve ögrencilerin girdikleri sinavlarda kültür ve sanat sorulari ile karsilasmamalari da kültür ve sanatin önemli olmadigi düsüncesini pekistirmektedir. Bu nedenle kültür egitim ve etkinliklerinin çocuklara yönelik olarak artirilmasi gelecekte olusacak tahribatlarin simdiden önlenmesi bakimindan büyük önem arz etmektedir” dedi.

“DOGAL GÜZELLIKLER KORUNACAK”

Tahribatin önlenmesinde kültür varliklarinin bilimsel çalismalarla incelenmeleri, koruma altina alinmalari, sonuçlarinin yayinlanarak hizmete sunulmasinin da önemli oldugunu ifade eden Dilek, “Teknik personelin yetersiz olmasi, tespit, tescil ve bilimsel yayinlarin yapilamamasi sonucunda kültür varliklarinin gizemli bir sekilde kalmalarina, mahzun bir biçimde yüzyillardir hatta binlerce yildir beklerken günün birinde gözü dönmüs canilerden birinin hedefi haline gelmelerine sebep olmaktadir. Bu nedenle tahribatin önlenmesi için arastirmacilarin çalismalarina olanak saglanmasi tahribatlarin azalmasinda etken olacaktir” diye konustu.

“Frig Vadisi’nin bazi bölümlerinde islenmesi kolay taslarin varligi, geçimini tas ocaklarindan ve tas isçiliginden kazanan insanlarin dogaya zarar vermelerine neden olmaktadir” diyen Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek, sunlari kaydetti:

“Bölge insaninin farkli geçim kaynaklarina kavusturulmalari ile vadinin jeolojik yapisindan kaynaklanan dogal güzelliklerinin korunmasi saglanacaktir. Çalismalar sirasinda bitki dokusunun da tahrip edildigi gözlenmektedir. Gerek isinmak, gerekse arazi kazanmak amaciyla yapilan bu tahribatlar için de önlem alinmasi gereklidir. Kadastro çalismalari yapilacak alanlarda öncelikle orman ve diger bitki dokusunun mevcut durumlarinin tespit edilmesi hayati önem tasimaktadir. Frig Vadisi’nde tahribat olmasinda bir baska etken de kültür ve tabiat varliklarinin korunmasi noktasinda yeterli güvenlik personeli, araç ve gerecin olmamasidir. Kültür ve tabiat varliklari binlerce yildir tahrip edilmektedir. Bunun kisa sürede degismesini beklemek dogru olmayacaktir. Öyle ise güvenlik bakimindan eksikliklerin ortadan kaldirilarak korumanin en üst düzeye çikarilmasi çok önemlidir. Unutulmamalidir ki, kültür varliklarini korumayan uluslarin günümüzde olusturacaklari kültürün de gelecekte yok edilmesi konusunda konusma haklari olmayacaktir. Din, irk veya benzer gerekçelerle yapilan tahribatlarin ise bir gün bu tahribatlari yapanlarin milletlerine ait kültürel dokuya da zarar verme noktasina gelecegini ön görmek yanlis olmayacaktir.”