Agabey Çelik YÖK Baskani Teziç’e tekzip gönderecek

Bakan Çelik’in uçagi havaalanina inmeden önce gazetecilerin sorularini yanitlayan Çelik’in agabeyi ve YYÜ Tip Fakültesi Genel Sekreteri Ramazan Çelik, YÖK Baskani Teziç’e gönderilmek üzere avukatlari tarafindan bir tekzip hazirlandigini kaydetti. YÖK tarafindan Rektör Askin’in tutuklanmasi ve davasiyla ilgili hazirlanan raporda kendisi hakkinda çesitli suçlamalarin bulundugunu, raporda isminin geçtigini ifade eden Ramazan Çelik, “Raporda, Rektör Askin’in tutuklanmasi ve davasiyla ilgili olaylar hakkinda sorusturma açilmamasi için emekli oldugum iddia ediliyor. Ancak olaylar böyle degil. Ben 1 Eylül 2005 tarihi itibariyle Rektör Askin’a emeklilik dilekçemi sundum, ancak Rektör Askin bir süre daha görevde kalmami istedi, ben de dilekçemi geri aldim. Ancak raporda benim hakkimda çesitli suçlamalar bulunuyor.” dedi.

Raporun kamuoyuna açiklanmasindan sonra çesitli basin kuruluslarin da kendisi hakkindaki suçlamalarla birlikte isminin de geçtigini ifade eden Ramazan Çelik, bu nedenle suçlamalarin haksiz oldugu yönünde YÖK Baskani Teziç’e tekzip gönderecegini söyledi. Tekzibin kamuoyu önünde Teziç tarafindan okunmasi, kendisinden özür dilenmesi istedigini bildiren Çelik, tekzibin okunmamasi halinde Teziç ve bütün üniversite rektörleri hakkinda tazminat davasi açacagini vurguladi. Çelik, davayi kazanmasi halinde alacagi tazminati maddi durumu iyi olmayan ailelere ve egitime aktaracagini ifade etti.

Teziç’in Ankara’daki rektörler toplantisinda okudugu bildirinin çeliskili ifadelerle dolu olmasi, YÖK’ün olayi arastirmak için Van’a gönderdigi Baskanvekili Isa Esme’nin rektör yardimcilari ve bazi fakülte dekanlari ile yaptigi toplantidan kaynaklandigi, Esme’nin tek yönlü bir arastirma yaptigi belirtiliyor. Iddialara göre, Teziç’in okudugu bildirinin son satiri hariç üniversitenin bir rektör yardimcisi ile bir fakülte dekani tarafindan kaleme alindigi vurgulaniyor.