Ağaoğlu: Yılda bir milyon konut üretilmeli

Ali Ağaoğlu, kentleşme oranı ve nüfus artış hızı dikkate alındığında, Türkiye’nin her yıl 1 milyon yeni konut üretmek zorunda olduğunu söyledi.

Ali Ağaoğlu, YASED’in düzenlediği “Fırsatlar Ülkesi Türkiye” konferansının “Türk İş Aleminin Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarına Bakışı” konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki konut stoğunun 18 milyona ulaştığını ve bunun yüzde 70’inin güvenlikten yoksun olduğunu belirtti.

“KONUT SEKTÖRÜNDE 100 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ VAR”

Konut stoğunun yüzde 50’lik kısmının 15 yıl içinde deprem veya doğal afet zararlarına dayanıklı hale getirilmesi için yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu, bunun da yılda 600 bin yeni konut üretmek anlamına geldiğini ifade etti. Bu rakama kentleşme oranı ve nüfus artış hızını karşılamak için yapılacak 400 bin konut da eklendiğinde, Türkiye’de her yıl 1 milyon yeni konut üretmek gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu, “Bu da 100 milyar dolarlık bir iş hacmi demektir. Türkiye, sadece konut sektöründe yılda 20 milyar dolarlık yabancı sermaye çekebilecek kapasitededir” dedi.

“20 YILDA 356 UÇAK ALINACAK”

THY Genel Müdürü Temel Kotil de, yılda 1 milyar dolar değerinde uçak siparişi verdiklerini belirterek, “Türkiye’ye önümüzdeki 20 yılda 356 uçak alınacak” dedi. Türkiye’deki havaalanlarının kapasitelerinin ikiye katlanması gerektiğine işaret eden Kotil, TAV’ı da başarılı halka arz işleminden dolayı kutladı.

“ENFLASYON DÜŞÜNCE YABANCI SERMAYENİN YOLU AÇILDI”

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise, Türkiye’nin uzun yıllar boyunca çok düşük miktarlarda doğrudan yabancı yatırım çekmesinin en önemli sebebinin yüksek enflasyon olduğunu kaydetti. Yabancı yatırımcının yüksek enflasyon karşısında sermayesinin eriyeceği korkusuyla yatırım yapmaktan kaçındığını ifade eden Eczacıbaşı, “Bu durum şimdi değişti. Ama enflasyon konusunda hala dünya dördüncüsüyüz. Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam etmeliyiz” diye konuştu.

“SERMAYE KAVRAMI TOPLUMA DOĞRU ANLATILAMADI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)Başkanı Oğuz Satıcı da, Türkiye’de “sermaye” konusunda kavram kargaşası yaşandığını belirterek, sermayenin topluma doğru anlatılamadığını savundu. “Yabancı sermaye, Türkiye’ye yatırım yaptığı an yabancı olmaz, yerli olur” diyen Satıcı, “Yabancı sermayeye kar vaadinde bulunduğumuz takdirde, Türkiye’ye olukla sermaye akar” dedi.