Ağar AB yolunda Türkiye’ye güveniyor

DYP lideri Mehmet Ağar; 'Türkiye, AB yolculuğunda önüne çıkacak zorlukları aşacak güce ve iradeye sahiptir' dedi.

Doğruyol Partisi (DYP) tarafından düzenlenen “AB sürecinde Sivil Toplum Örgütlerinin Önemi” konulu sempozyumda konuşan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, AB yolculuğunun zor olduğunu ancak Türkiye’nin bu zorluğu aşacak güçte olduğunu belirtti. Siyasi iktidarın AB yolculğunda kararlı bir tutum içinde olmasını beklediklerini kaydeden Ağar, alınan kararların ve yürütülen politikaların sivil toplum örgütleri ile paylaşılarak daha şeffaf olunmasını istedi.

DYP İstanbul Teşkilatı tarafından Polat Otel’de düzenlenen sempozyumda sivil toplum örgütlerinin AB sürecindeki önemi masaya yatırıldı. Sempozyuma çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş çevreleri ve çok sayıda Doğruyol Partili katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından salondakilerin yoğun alkışları arasında kürsüye gelen Ağar, konuşmasına, Türkiye’nin kuruluşundan bugüne demokratik gelişimini anlatarak başladı. Konuşmasında sağ partilerin geçmişten günümüze kadar izlemiş olduğu politikaların Türk demokrasisine sağladığı katkıya vurgu yapan Ağar, gelinen noktada AB sürecine her türlü desteği verdiklerini vermeye devam edeceklerini anlattı. “Türkiye’de var olan iktidarların ortaya koymuş olduğu tablo, tavırlar ve yaklaşım biçimlerinin sonuçları itibariyle hiç kimse için ümit kırıcı olmamalıdır” diyen Ağar şöyle konuştu: ” AB yolculuğunun zor olduğu ortadadır. Bunu önceden görmek lazım ama bütün bunları aşabilecek iradeyi bu toprakların kendisinde, insanında görmek gerekir. Dolayısıyla bugün ortaya çıkan tabloyu daha paylaşımcı ve daha şeffaf bir şekilde ileriye götürmek kararlılığı gösterilmelidir.”

AB sürecinin hiçbir şekilde siyasi, ekonomik ve demokratik yorgunluğu kaldıramadığını kaydeden Ağar, siyasi parti ve yönetimlerden kaynaklanan sorunların güçlü, özüne bağlı millete dayanan bir oluşumla izole edilebileceğini kaydetti.

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, sivil toplum örgütlerinin Türkiye’nin AB yolculuğunda büyük öneminin olduğunu anlattı. AB yolunda her kesimin katıldığı bir birlikteliğin sağlandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Üç hükümet döneminde de devam eden bir ekonomik program var. Geçmişte özellikle Gümrük Birliği sürecinde yapılan hatalar tekrarlanmazsa dünyada ekonomik olarak mücadele edemiyeceğimz bir ülke kalmaz.” dedi.

Kıbrıs Rum Kesmi’nin veto tehtidinin nelere mal olacağını herkesin anlaması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bırakalım veto etsinlerde Türk-Yunan ilişkilerinin ne hale geleceğini hep birlikte görelim. Veto etsinler de geleceğin enerji koridoru olacak bu stratejik bölgede neler kaybedeceklerini stratajik vizyonsuzluklarının bedelini görsünler. 800 bin Rumun 70 milyon Türk ve 400 milyon Avrupalının kaderi ile oynayamayacağını herkes görmelidir.”

Sempozyumda Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar,Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ve Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Beri Dedeoğlu ise, yaptıları konuşmalarda sivil toplum örgütlerinin AB sürecindeki önemini anlattı.