Ağar; ‘Hükümet gerekli önlemleri almakta geç kaldı’

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Diyarbakır'daki olayların başlangıcından beri geleceği görüldüğüne işaret ederek, hükümetin gerekli önlemleri almakta zorlandığını ifade etti.

Ağar, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin genel kongresinde katılmak ve bir konuşma yapmak için Bulgaristan’a gittiğini söyledi.

Ağar, Diyarbakır’da yaşanan olaylarla ilgili, kendisini çok sayıda vatandaşın telefonla aradığına işaret ederek, Diyarbakır’daki olayların hala sona ermediğini vurguladı. Güvenlik güçlerinin milletin rahat edeceği tarzda hakimiyeti sağlama çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Ağar, “Esnafta çok büyük tepki var, vatandaşta çok büyük tepki var, kamu binaları tahrip edilmiş durumda, çok sayıda esnafın işyeri tahrip edilmiş durumda, mal yağmalanması yapılmış

durumda. O gün söylediğimiz söz bugün de geçerlidir. Diyarbakır’da esnafın açık kepenkleri cumhuriyetin namusuydu ancak hükümet cumhuriyetin namusunu koruyamamış olmanın ezikliği içerisinde. Buna rağmen bütün meseleye bizim bakış açımız süratle sükunetin sağlanmasıdır. Soğukkanlılık içerisinde, sükunet içerisinde mesele normale dönebilmelidir ve bir daha da bu tarzda küçük çocuğundan en yaşlı insanlarına kadar herkesi tedirgin eden, herkesi rahatsız eden bu olayların olmayacağı biçimde tedbirlerin var edilebilmesidir. Hükümet geçte olsa bugün bölgeye gitmiştir ve orada bu sükunet sağlanana kadar da kalmaya devam etmelidirler.”dedi.

Türkiye’nin kuru gürültüye pabuç bırakmayacak kadar güçlü ve büyük bir ülke olduğunu vurgulayan Ağar, “Hiç kimse şiddet yoluyla, yıkıcılık yoluyla bir hedefe falan ulaşabilmesi mümkün değildir. Milletimiz birlikten yanadır, milletimiz bütünlükten yanadır.”diye konuştu.

Güçsüzlük ve yönetememenin hükümetin vasfı haline geldiğini öne süren Ağar, “Hükümet süratle kendisine gelmelidir. Üzerine düşen görevleri yapmalı, sorumluluk almayı bilmelidir.”dedi. Ağar, yapılan yanlışlıklara, bütün bu yapılan tahribata, bütün bu vatandaşı rahatsız eden davranışlara karşı en sağlıklı ve en doğru cevabı yine Diyarbakırlılar vereceğine dikkat çekti.

Bölgede yaşanan sorunların çözümü için bugüne kadar hiç bir şeyin yapılmadığını öne süren Ağar, konuşmasına şöyle devam etti: “Sorun Türkiye’nin çok önemli bir sorunudur, çok boyutlu bir sorundur. Sorunun ilk görünür acil yönü güvenliktir, güvenlikle beraber müştereken yürütülmesi lazım gelen sosyoekonomik tedbirler ve psikososyal tedbirler vardır. Bunlar bir topyekün bir seferberliğin diplomasiyi de kullanmak suretiyle çözebilmeyi ve bununla birlikte meseleyi taşıyabilmeyi gerektirmektir. Bu bir siyasi kondisyon meselesidir. Siyasi kondisyonu güçlü olmayan, tecrübe ve birikimi meselelerin üzerine gitmeye yeterli olmayan hükümetin meselenin altında kaldığı görüntüsü vatandaş zihninde vardır. Milletimiz müsterih olmalıdır ki bütün bu zorlukların üstesinden gelecek kadar güçlü bir ülkedir. Hiç kimse Türkiye’nin geleceğiyle kumar oynamak gafleti içerisinde olmamalıdır.”

Ağar, başlangıcından beri olayların geleceği görülürken yeterli ölçüde tedbir alınmadığına dikkat çekerek, “Bu görülmektedir yani olaylar davul çala çala gelmiştir. Olayın sonrasında da meseleye hakim olmakta gecikme vardır. Olayın kendi şartları içerisinde değerlendirmesini yapmak ayrı bir iştir, dışarıdan bakmak ayrı bir iştir ama asıl olan bu meselenin geleceğini göre göre hazırlığı yeteri ölçüde yapmamak bir zafiyet olarak gözükmektedir.”diye konuştu.