Ağar: Köşk için sürpriz değil akıl olur

Ağar, Başbakan’ın Çankaya Köşkü konusunda “sürpriz olabilir” sözlerine “cumhurbaşkanlığı sürprizlerin değil aklın hakim olacağı bir süreç” yanıtını verdi.

Ağar, parti genel merkezinde Bulgaristan Büyükelçisi Branımır Mladenov’u kabulünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ağar, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde sürpriz olabileceğini söylediği anımsatılıp “siz sürpriz bekliyor musunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ne sürprizi olacak ki? Sürprizin ne olduğunu tarif etmek lazım. Mesele şudur, cumhurbaşkanı ülkenin en azından yüzde 51’ine güven veren ve o güveni, rızayı üzerinde toplayan kişi olmalıdır diye başlangıçtan beri tarif ettiğimiz çerçeve odur. Burası bir güven makamıdır, milletin dikkat ettiği bir makamdır. Meclis’te aday belirlenirken bu çerçeveye dikkat edilirse siyasi basiret ve sağduyu içinde hareket edilirse, sağlıklı bir sonuca doğru gidilir. Bizim söylemek istediğimiz o. O bakımdan burası sürprizlerin değil aklın, sağduyunun, siyasi basiretin hakim olacağı bir süreçtir.

MUMCU’NUN CHP’YE ÇAĞRISI

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusunda CHP’ye anayasa değişikliği çağrısında bulunduğunun belirtilmesi üzerine Ağar, halkın hakem olduğu hiçbir yerden kaçmayacaklarını söyledi.

Ağar, “Demokrasinin temel belirleyicisi halkın kendisidir. Halk, nerede ne karar vermişse hepsi doğru tecelli etmiştir. Biraz geç olmakla birlikte bir olumsuz tarafı yoktur” dedi.

PERİNÇEK’E GEÇMİŞ OLSUN

Sözde Ermeni soykırımını inkar ettiği için Lozan’da yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in bütün siyasi partilerini “soykırım yoktur” demeye çağırdığı anımsatılıp, “Sizin böyle bir projeniz var mı” diye sorulması üzerine geçmiş olsun dileğinde bulunarak şu yanıtı verdi:

“Nihayetinde Türkiye’nin müşterek bir meselesi. Bunu partisel seviyenin ötesinde bir ülke sorunu olarak almak lazım. Bu noktada ihtiyaç duyulduğu noktada Dışişleri Bakanlığı’nın böyle bir organizasyonu veya talebi olduğunda tabi ki herkes üzerine düşen katkıyı verecektir.”