Agar’dan müzakere elestirisi

DYP Genel Baskani Mehmet Agar, ''Hükümet (bir müzakere tarihi alayim da ne olursa olsun) diyerek Türkiye'nin müzakere sürecini bir belirsizligin içine soktu'' dedi.

Agar, burada yaptigi konusmada, hükümetin AB meselesini iç politika araci olarak kullandigini savundu. AB Ankara temsilcisinin ”hükümetin müzakere tarzinin gayri ciddi
oldugu ve bu sekilde bir sonuç alinmasinin mümkün olmayacagi” yolunda açiklamalarda bulundugunu savunan Agar, söyle devam etti:
”Hükümet (Bir müzakere tarihi alayim da ne olursa olsun) diyerek Türkiye’nin müzakere sürecini bir belirsizligin içine soktu. Hükümet, seçimden kaçmak için istenilen her türlü tavizi vererek, müzakere tarihi aldigini zannetmistir. Ama ortaya çikacak sikintilari asacak iradenin sahibi degildir. Bu bozuk yapiya dayanamayan AB de artik hükümetin bu meseledeki ciddiyetsizligini ortaya koymustur.”
Cumhurbaskanligi Denetleme Kurulu Raporu’na da deginen Agar, ”raporda özellestirmelerle ilgili ortaya çikan gayri kanuni suistimale yönelik iddialarin oldugunu” ifade etti.
Hukuka aykiri oldugu ve kamu menfaatinin gözetilmedigi gibi çok ciddi, agir suçlamalarin bulundugunu belirten Agar, sunlari kaydetti:
”Milletin dilinde, koridorlarda konusulanlar devletin resmi raporlarina dökülmüstür. Milletin yasamak istemedigi suistimal, vurgun, hortum gibi laflar bugünlerde çok daha fazla söylenir hale gelmistir. Hukuktan uzak, yasalari pervasizca çigneyen, kendi es, dost ve arkadaslariyla devleti idare etmeye merakli olan ve kaynaklari bu yönde tüketen bir siyasi teskilat, bir siyasi heyet ilk defa görülmektedir.”
Agar, bunlarin hukuk önünde hesabinin sorulacaginin açik bir gerçek oldugunu ifade ederek, raporlar ve raporlarda olmayan kendilerindeki bilgilerle bu meseleleri arastirdiklarini söyledi.