Ağar’ın ‘derin’ eleştirisi

Mehmet Ağar: Kendi yönettiği mekanizmayı eleştiren Başbakanı Türkiye ilk defa görüyor bir daha da görmeyecek.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”derin devlet” konusundaki değerlendirmeleriyle ilgili olarak, ”Kendi yönettiği mekanizmayı eleştirmek, kendi yönettiği mekanizma da başarısız ve acz içinde olduğunu ifade etmek durumunda olan bir Başbakanı Türkiye ilk defa görüyor. Bir daha da görmeyecek zaten” dedi.

Ağar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının Meclis toplantısında sanayicilere hitaben yaptığı konuşmanın ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan’ın ”Derin devleti, ‘kurumların içindeki çeteleşme’ diye tanımlaması ve bu konuda bir yere kadar gidebildikleri” yönündeki açıklamalarını hatırlatan bir gazeteciye Ağar, şu yanıtı verdi:

”Gidemiyorsan, gidecek olanı millet öbür seçimde getirir, acele etmesin seçime az kaldı. Bir Başbakan aczini ifade eder mi? İlk defa görüyor Türkiye böyle bir şeyi… Aczini ifade ediyorsan onun derinine kadar gidecek kim varsa onu millet önümüzdeki seçimde getirir. Bir Başbakan böyle konuşamaz. Devleti yöneten Başbakandır. Millet devleti yönetsin diye genel seçimlerde en fazla oyu verdiği partinin başkanı Başbakan olur. Devleti de Başbakan idare eder. Kendi yönettiği mekanizmayı eleştirmek, kendi yönettiği mekanizma da başarısız ve acz içinde olduğunu ifade etmek durumunda olan bir Başbakanı Türkiye ilk defa görüyor. Bir daha da görmeyecek zaten. Öbür seçimde böyle acz içinde olduğunu söylemeyecek, varsa bir çeteleşme bunları darma dağın edecek birisini getirip millet Başbakan yapacak.”

-”DERİN DEVLET NEDİR?”

Ağar, ”Derin devlet nedir? sorusuna ise şöyle cevaplandırdı:

”Derin devlet şudur; Türkiye’nin en son kaybettiği topraklar Kerkük ve Musul’dur. Türkiye’nin bir daha toprak kaybetmemek iradesi, milletin derinliklerinde teşekkül etmiştir. O irade devleti yönetenlerin aklındadır, başka bir şey değildir.”

Türkiye’nin bir hukuk devleti olacağını vurgulayan Ağar, ”Derin filan olmaz. Daha özgür daha demokrat, daha sivil olacaktır Türkiye. Bunu başaracak siyasi heyetleri de millet getirip koyacaktır. Başbakan merak etmesin, biz hükümet olduğumuzda onun şikayetlerini ortadan kaldıracağız. Rahat olsun” diye konuştu.