Ağar’dan fındıkçıya destek

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, hükümetin Fiskobirlik'e kredi vermemesini eleştirerek, yapılanların demokratik olmadığını söyledi.

Erdem, Fiskobirlik’in 1938 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulduğunu 1964 yılına kadar bağımsız olarak yönetildiğini, 1964 yılında hükümetin aldığı bir kararla devletin desteklediği ürünü alan bir kurum haline geldiğini ifade etti. Birliğin 2000 yılından tekrar özerk hale getirildiğini vurgulayan Erdem, borçlarının hazine tarafından silindiğini kaydetti.

Erdem, Fiskobirlik olarak son üç yıl içerisinde belirledikleri fiyatlarla ürünün gerçek değerine satılması ve Türkiye’ye yüksek miktarda döviz girdisi sağladıklarını kaydetti. Birlik olarak fındık fiyatının düşmemesi için Fiyat İstikrar Fonu’ndan kendilerine 200 trilyon kredi verilmesini talep ettiklerini vurgulayan Erdem, bu kredinin verilmemesinden dolayı fındık fiyatlarında düşme yaşandığını vurguladı. Erdem, özel ve kamu bankalarının siyasi baskılar sonucu kendilerine kredi vermekten kaçındıklarına işaret ederek, Başbakan Erdoğan’ın Fiskobirlik konusunda birileri tarafından yanlış yönlendirildiğini öne sürdü.

AĞAR’DAN BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARINA ELEŞTİRİ

DYP Lideri Ağar, fındığın karadeniz bölgesinde ikamesi olmayan ürün olduğunu ve bölgenin sıkıntı içinde olduğunu kaydetti. Fındığın Karadeniz Bölgesi’nde alternatifi olmayan bir ürün olduğunu kaydeden Ağar, Türkiye’nin fındığın tekeli olduğunu ve doğru politikalarla dünyada fındık fiyatını belirleyecek güce sahip olduğunu belirtti. Geçen yıl fındıkta dondan dolayı sıkıntı olduğunu ve ikinci felaket olarak ise Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan dolayı iki afetle karşılaştığını söyleyen Ağar, Karadeniz insanının fındık üretiminde başka alternatifinin olmadığını söyledi. Ağar, Fiskobirlik’in doğru politikaları sonucunda çok yüksek miktar ihracat gelirinin elde edildiğine işaret ederek, Fiyat İstikrar Fonu’ndan Fiskobirlik’e niçin kredi verilmediğini anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Ağar, Fiskobirlik yönetimimin “bizim niye olmamıştır?” arkasındaki alerjisinin bu olduğunu ve korunan ise büyük tüccar çıkarları olduğunu iddia etti. Ağar, hükümetin tarım politikalarındaki amacının orta ve alt gelir gruplarını korumaktan uzak durmak olduğunu ifade etti. Ağar, hükümetin Fiskobirlik yönetiminin daha da zora sokmak için mevcut partilileri istifa ettirdiğini öne sürdü. Türkiye’de bu yıl yapılan Trakya, Taris ve Fiskobirlik seçimlerinde ağır baskılara rağmen başaralı olmamasına rağmen mevcut yönetimleri zora sokmak istemesin ayıp bir şey olduğunu ve demokraside yerinin olmadığını kaydetti. Yapılanların utanılaçak bir şey olduğunu kaydeden Ağar, Fiskobirliğin vatandaş nezninde itibarının sarsılmaya çalışıldığını belirtti. Ağar, fındık fiyatlarında ciddi bir düşüşüş meydana geldiğini işaret etti. Ağar, yaşananların sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade etti.