Ağca ile görüşerek büyük bir gazetecilik yapmış

Mehmet Ali Ağca ile nişanlandığı iddia edilen Rabia Özden Kazan bir basın toplantısı düzenledi.

Kazan ve avukatı Polat Renasaince Hotel’deki toplantıya 8 kişilik mini koruma ordusu ile geldi. Ayrıca polis ekipleri de otelde önlem aldı.
Papa II. Jean Paul’e suikast düzenleyen ve Abdi İpekçi’yi öldüren Mehmet Ali Ağca ile cezaevinde nişanlandığı iddia edilen Ortadoğu Gazetesi köşe yazarı Rabia Özden Kazan bir basın toplantısı düzenledi. Kendisinin konuşmadığı toplantıda avukatı Mete Han Özkan, iki sayfalık metni okudu. Rabia Özden Kazan, Mehmet Ali Ağca gibi mavi renkli bir elbise giyerken siyah renkli bir başörtüsü taktı. Açıklamanın ardından Kazan korumalarının eşliğinde salondan ayrıldı. Kendisini takip eden kameramanların yoğun ilgisi altında salondan çıkan Kazan sorulan soruları yanıtlamadan otelden ayrıldı. Yaklaşık 15 dakika süren basın toplantısını yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu takip etti.

Ortadoğu Gazetesi’nin de avukatlığını yapan Mete Han Özkan açıklamasında, Rabia Özden Kazan’ın Mehmet Ali Ağca’nın işlediği iddia edilen suçların cezasını çektiğini ve tahliyesi ise yerinde bir karar olarak yorumladığını söyledi. Özkan, “Rabia Hanım Ağca ve ailesine geçmiş olsun dilekleriyle beraber özgürlüğünün de hayırlı ve uğurlu olmasını dilemektedir.” dedi.

-Rabia Özden Kazan Ağca ile görüşerek gazetecilik başarısı göstermiş-

Kazan ile Ağca’nın tanışmaları konusuna değinen Avukat Özkan, “5 yıl önce halen köşe yazarlığı yaptığı Ortadoğu Gazetesi’ndeki yazılarından ve ayrıca resminden dolayı Rabia Hanım’la tanışmak istediğini bir aracı ile bildiren Mehmet Ali Ağca’nın bu teklifine, bir gazeteci olarak müvekkilim de gazetecilik merakı ile elbetteki ‘evet’ demiştir. Önceleri mektuplaşma şeklinde gerçekleştirilen bu irtibatlar daha sonraları cezaevinde ziyaretler ile ilerlemiştir. Bütün dünya kamuoyunun tanıdığı ancak hiçbir gazetecinin görüşme imkanı bulamadığı Mehmet Ali Ağca ile defalarca görüşen müvekkilem Rabia Özden Kazan, büyük bir gazetecilik başarısı göstermiştir” şeklinde konuştu.

Avukat Özkan bu görüşmeler sonrasında Mehmet Ali Ağca’nın müvekkili Rabia Özden Kazan’a bir duygusallık beslemiş olmasının kendilerini bağlamadığını belirtti. Özkan, Kazan ile Ağca’nın bir çok defa görüşme imkanı bulduğunu belirterek, “Vatikan ile ilgili herkesin merak ettiği konuları müvekkilem de bir gazeteci olarak merak etmiştir. Kendine araştırma konusu olarak seçtiği bu konuları aydınlatmak için Ağca ile defalarca görüşmüştür. Rabia Hanım, daha da ileriye giderek Vatikan’ı ziyaret etmiştir. Hatta bir yıl süreyle İtalyanca ders almıştır. Ağca’nın İtalyanca yazdığı ‘Deccal Vatikan’ isimli kitabını bir yıl boyunca inceleme fırsatı bulmuştur.” ifadesini kullandı.

Rabia Özden Kazan’ın şimdiye kadar hiçbir basın kuruluşuna Ağca ile nişanlandıkları ya da nişanın bozulduğu yönünde bir açıklama yapmadığını ileri süren Avukat Özkan, “Gerekenler elbette gerektiği yer ve zamanda söylenecektir. Ancak bütün kamuoyunun peşinden koşup öğrenmek istediği bilgilerin hepsini açıklayacak ya da pazarlayacak anlamına gelmemelidir. Bazıları zamanla belki söylenebilir. Ancak bazıları ölümle birlikte mezara kadar müvekkilemle gidecektir.” şeklinde konuştu.

Özkan yaptığı açıklamada, “Azılı bir katil nasıl aşık oldu? Aşkını hangi kelimelerle ifade ediyordu? Neden, ‘Mesihim’ dedi? İpekçi için ne dedi? Papa ile diyalogları… gibi müvekkilime yöneltilen hiçbir soru şu an için karşılık bulmayacaktır. Yaşanan bu olayların basında yer alan kısımları gerçeklerle her zaman örtüşmediğini belirtmek isterim.” dedi.