Ağca tahliye talebinde bulundu

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan Kartal H Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü olan Mehmet Ali Ağca, tahliye talebinde bulundu.

Mustafa Demirbağ, yaptığı açıklamada, müvekkilinin 12 Ocak 2006 tarihinde tahliye edildiğini hatırlatarak, Ağca’nın tahliye edildiği bu infaz hesaplamasının doğru olduğunu söyledi. Demirbağ, “Müvekkilim cezaevinde fazladan yatıyor ve derhal tahliye edilmesini talep ettik” dedi.

Avukat Mustafa Demirbağ, Ağca’nın, “Papa Türkiye’yi ziyarete geldiğinde içerde olduğum için kahroluyorum. Kendisini Ayasofya’da milyonlarla karşılamak isterim” dediğini de hatırlattı.

Demirbağ, başvuruları üzerine Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, müvekkilinin dosyasını, Ağca’nın Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan aldığı cezaların içtiması davasının görüldüğü Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini söyledi.

Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast suçundan İtalya’da 19 yıl tutuklu kaldıktan sonra 14 Haziran 2000 tarihinde Türkiye’ye iade edilerek cezaevine konulan Ağca, 12 Ocak 2006 tarihinde verilen tahliye kararıyla cezaevinden çıkmıştı. Ancak, Yagıtayın tahliye kararını bozması üzerine Ağca, 20 Ocak 2006 tarihinde yeniden tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Mehmet Ali Ağca’nın yeniden cezaevine konulmasından sonra Kartal Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan müddetnamede ise Ağca’nın 18 Ocak 2010 tarihinde tahliye olacağı belirtilmişti