Ağca’nın ailesi tutuklamaya tepki gösterdi

Mehmet Ali Ağca'nın Malatya'da bulunan ailesi ve yakınları evlerinin önünde bir basın açıklaması yaparak tutuklamayı protesto ettiler.

Annesi Müzeyyen Ağca ve kız kardeşi Fatma Ağca tarafından yapılacak olan açıklama, rahatsızlıkları nedeniyle Ulusal Birlik Partisi İl Başkanı Arif Doğan tarafından yapıldı. Ağca’nın akrabaları Ağca’ya özgürlük diye slogan attılar. Ağca’nın uzun süre sıkıntı yaşadığını belirten akrabaları artık serbest kalması gerektiğini kaydettiler. Ağca’nın teyzesi Kadriye Esen, “20 yaşında verdik, 50 yaşında aldık. Hakimlerin, savcıların vicdanına bırakıyoruz. Ağca cezasını fazlası ile çekti. Biz öldük, ölü dolaşıyoruz. İdam versinler biz de kurtulak artık yeter.” dedi. Teyzesinin kızı Gülşen Esen ise, “Ağca İtalya’da çamurda, suda yattı. Bu hücrenin bir günü 3 sene sayılmıyor mu? Türkiye’de savcı hakim dürüst iş yapmıştır, onlara güveniyoruz. Adaletin kestiği parmak acımaz. Ağca’ya özgürlük istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ulusal Birlik Partisi Malatya İl Başkanı ve Mehmet Ali Ağca’nın yakın arkadaşı olan Arif Doğan, Ağca’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. Aile adına açıklama yapan Doğan, affedilen vatan hainlerinin üç gün sonra dağa çıkıp devletin polisine- askerine silah sıktığını dile getirip, “Mehmet Ali Ağca, vatanını milletini, bayrağını seven birisi. Ağca, Türkiye’de herhangi bir eylem yapmamıştır. Zaten Abdi İpekçi’yi de öldürmediğini söylüyor. Dünyada Ağca kadar yatan kimse yoktur. Ağca derhal serbest bırakılmalı. Ağca vatanperverdir. Ağca madalyasız kahramandır. Ağca’nın üzerine bu kadar gidilmesini de anlamış değiliz.” dedi.

Ağca ile aynı mahallede birlikte büyüyen Ulusal Birlik Partisi İl Başkanı Arif Doğan, Ağca üzerinde ve Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını dile getirerek, “Devlete kurşun sıkanlar affedildi. Onlara gösterilen müsamaha Ağca’ya gösterilmedi. Burada çifte standart var. Ağca vatan haini olsaydı belki bugün içeri girmezdi. Bölücü örgüt üyeleri serbest bırakıldığında Adalet Bakanı neredeydi, yargı neredeydi? Ağca serbest bırakıldığı gün isteseydi kaçardı. Ancak Ağca vatan haini değil ki kaçsın. Ağca vatanını seviyor. Ağca kendisini almaya gelen polislere karşı da en ufak bir tepki vermemiştir. Ağca vatanının ve milletinin aşığıdır.” ifadelerini kullandı.