‘Ağca’nın askerlikten kurtuldu ifadesini kabul etmek mümkün değil’

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Rıza Küçükoğlu, Papa ve Abdi İpekçi suikastlerini gerçekleştiren Mehmet Ali Ağca için askerlikten kurtuldu ifadelerini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

TESUD İzmir Bornova Şubesi tarafından Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Küresel Başkış Açısıyla Türkiye – AB İlişkileri ve Açılış Alternatifleri” konulu panelde konuşan Küçükoğlu, “Son günlerde bir katil için ‘askerlikten kurtuldu’ ifadesini kabul etmek mümkün değil. Anayasamız ve geleneklerimiz, vatana hizmeti askerlikle özdeşleştirir. Ve yine Anayasamıza göre ülkeyi savunmak yükümlülüğü, kadın, erkek her Türk Cumhuriyeti vatandaşının hakkı, hem onuru, hem de sorumluluğudur. Demek ki, askerlik hizmetinden kurtulmak isteyeni vatandaşlık duygusuyla bağdaştırmak mümkün değildir. Onun zaten vatandaş olmaya hakkı yoktur. Demek ki, askerlikten kurtulmak bir onurdur. Dileriz ki, her sağlıklı kişi bu onuru elde edebilsin!” dedi.

TESUD’un siyasete gireceği yönündeki görüşlere de açıklık getiren Küçükoğlu, “Bu soruyu bu günlerde çok sık aldığımı ifade ediyorum. Gazeteci arkadaşlar iyi niyetle (Tüm siyasi partiler sizden biraz sıkıntılı. Acaba siyasete mi giriyorsunuz?) diye bize soruyorlar. TESUD olarak hayır, biz hiç siyasetle uğraşmıyoruz ama tüzüğümüzün bize verdiği yetkilerle uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Siyasete girmemekle birlikte Cumhuriyeti korumanın kendi görevleri olduğunu vurgulayan Küçükoğlu, “Anayasamız Cumhuriyet’in birliğini, bölünmez bütünlüğünü, devlet yapısını her vatandaşın vicdanına emanet ediyor. Biz de birer vicdan sahibi vatandaş olduğumuza göre derneğimizin temel görevleri, hiç siyasete bulaşmadan Cumhuriyet’e sahip olmaktır. İster bunu koruma kollama dersiniz, ister gözetme dersiniz ama bir şekilde sahip olmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.
TESUD olarak birçok çalışma yapıldığı anlatılan panelde, öncelikli hedefler arasında 10 bin üyesi sayısının 35 bin emeklinin tümünü kapsama olarak planlandığını bildirildi. Bunun dışında Stratejik Araştırma Merkezinin kurulması, huzurevi mahiyetinde TESUD evlerinin kurulması, 30 şubeye 15 yeni şube ekleme ve şubelerin yanısıra 35 ilde yeni temsilcilik daha açmayı istedikleri kaydedildi.
Panele Org. Hurşit Tolon ile emekli Org. Sait Çivril de katıldı.