Ağcanın Avukatı Demirbağ iddialı konuştu

Yargıtay tarafından bozulan tahliye kararının ardından dün gece yeniden Kartal H Tipi Cezaevi'ne konulan Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Mustafa Demirbağ, müvekkilinin en kısa zamanda hürriyetine kavuşacağını idda etti.

Demirbağ, Pendikteki bürosunda yanına Mehmet Ali Ağca’nın kardeşi Adnan Ağca’yı da alarak basın açıklaması yaptı. Böyle bir gelişmeyi beklediklerini açıklayan Demirbağ, Ağca’nın usulsüz bir şekilde tekrar cezaevine konulduğunu belirterek, “Bağımsız Türk mahkemeleri birtakım çevrelerin etkisi altında kalmıştır. Bu çevreler zafer kazanmış kumandan edasıyla televizyonlara çıkıp ahlak sınırlarını da zorlayan bir tavır takınmışlardır. Kişi ya da kurum, kim olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu şarkı burada bitmeyecek, bu şarkı yeni başladı” dedi.

İpekçi ailesinin avukatı Turgut Kazan’ın açıklamalarına değinen Demirbağ, “Turgut Kazan’ın suç unsuru oluşturan açıklamalarıyla ilgili dava açacağız. Turgut Kazan’ın bu dosyadaki sıfatı, sokaktaki normal bir vatandaştan farklı değildir. İnfaz müessesesi hükümlü ile devlet arasında işler. Bu süre içerisinde kimse müdahil olamaz. Adalet Bakanı Sayın Cemil Çiçek, açıklamalarında bir yerden bir yere geldi. Önceki açıklamalarıyla şimdikiler aynı değil. Bu açıklamaları birilerinin baskısı altında yaptığını düşünüyoruz. Yargıtay’ın verdiği karar farklı sunulmak isteniyor. Kararda kanun boşluğundan bahsediliyor.” diye konuştu.

Avukat Mustafa Demirbağ, Ağca’nın serbest kaldığı 8 günlük süre içerisinde hukukçuların hiç konuşmadığını söyledi. Bu konuda daha çok basın mensuplarının yorum yaptığını ifade eden Demirbağ, “Hukuki kimliği olmayan gazeteciler konuşturuldu. Biz bu dosyanın her ne kadar siyasi bir olay olmadığı konusunda ısrar etsek de birileri illa dosyayı siyasileştirdi. Adalet Bakanı da hukukçu kimliğini bırakıp siyasi kimliğini ortaya çıkardı. Adalet Bakanı Sayın Cemil Çiçek’in görevi suistimal suçu işlediğini düşünüyoruz ve bu konuda gerekli yasal işlemi yapacağız. Yerel mahkemelerin savcı ve hakimleri baskı altında tutuldu.” şeklinde konşutu.

Demirbağ, bir soru üzerine Mehmet Ali Ağca’nın kaçmadığını ve kaçmaya teşebbüs etmediğini dile getirdi. Müvekkilinin bu hareketi ile “Ağca kaçtı” diyenleri utandırdığını söyledi.

Ağca’nın yakalandığı evin sahibi Namık Altan ile ilgili sorular üzerine Demirbağ, “Türkiye’nin dört bir yanında çok seveni var. Herkes evine davet etti. Namık Altan da vatansever bir misafirperver. Biz, bu davayı çarpıtmak isteyenlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan Ağca’nın saklandığı evin bulunduğu sitede sessizliğin hakim olduğu görüldü.