Ağca’nın avukatı tahliye talep etti

Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan hükümlü olan Mehmet Ali Ağca' nın avukatı Mustafa Demirbağ yeni bir dilekçe ile tahliye talebinde bulundu.

Kartal 1. Ağır Ceza mahkemesi ise Ağca’nın tahliye kararını, Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi’ne vermesi gerektiğini bir üst yazı ile belirtti. Bunun üzerine Demirbağ Üsküdar Nöbetçi 1. Ağır Mahkemesine yeni bir dilekçe vererek tahliye talebinde bulundu.

Demirbağ dilekçesinde “Ağca hakkında Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi Türkiye’de işlemiş olduğu suçların içtiması sonucu 18 ay geceli gündüzlü hücrede tecrit edilmek suretiyle müebbet ağır hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Bu karara istinaden 36 yıl hapis cezası infaz edildi. 14 Haziran 2000 tarihinde İtalya’dan Türkiye’ye getirilen müvekkilim cezaevine konularak cezası infaz edildi. Papa 2. Jean Paul’e karşı işlemiş olduğu öldürmeye teşebbüs suçundan dolayı da İtalya’da 19 yıl bir ay bir gün kesintisiz olarak ceza yattı. Bu suçtan dolayı İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce de bir yargılama yapılarak hüküm verildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu karırını bozması üzerine, mahkeme yeniden bir karar verdi. Bu karara göre ise İtalya da müebbet hapis cezası verildiği ve bu cezanın geçerli olduğu yeniden ceza belirlemeye gerek olmadığı yönünde kara verdi. Müvekkilim Türkiye’de işlemiş olduğu suçlardan dolayı firardan önce 153 gün tutuklu kalmıştır. Müvekkilimin toplam cezaevinde kaldığı süre ise 27 yıldır. Bu sürede Türkiye’de birçok yasa değişikliği olduğu gibi infaza dair birçok düzenlemeler yapılmış ve aflar çıkarılmıştır. Müvekkilim bu düzenlemelerinin hiçbirinden yararlandırılmamıştır. Bütün bu sebeplerle 23 Nisan 1999 tarihinden önce işlenen suçlardan dolayı şartlı tahliye düzenleyen 4616 sayılı yasa uyarınca hükümlü müvekkilimin yatması gereken süreden toplam 10 yıllık indirimden istifadesinin de sağlanarak şartla tahliyesine karar verilmesi gerekir” dedi.

-ADALET BAKANINDAN HESAP SORACAĞIZ-

Demirbağ, adliye çıkışı yaptığı açıklamada hesaplamalara göre müvekkili Mehmet Ali Ağca’nın 2.5 yıl fazladan yattığını belirterek adalet bakın Cemil Çiçek’ten hesap soracaklarını söyledi.

Demirbağ, müvekkiline haksızlık yapıldığını belirterek ” Bağımsız Türk mahkemelerinin hiçbir etkisi altında kalmadan karar vereceğine inanıyoruz. Adalet Bakanı Cemil Çiçek’den hesap soracağız. Her türlü davaya da hazırlıklı olusun. Ağca’ya yönelik kişisel kararlarına da son versin” dedi. Demirbağ ” tahliye talebinin Papa’nın Türkiye’ye ziyareti ile ilgisi yok. Tahliye taleplerimiz aylardır devam ediyor. Papa gelmeden Ağca cezaevinden çıkarsa daha iyi olur. Papa’ya gönderdiği mektuplarında Türkiye’ye gelmemesini söylemişti. Ama görüyoruz ki dikkate alınmamış. Müvekkilim Ağca, Papa geldiği zaman içeride olursam kahrolurum diyor. Müvekkilim Papa’nın istifa edip Almanya’ya sığınmasını istiyor” dedi. Ağca’nın çıkması Papa için tehdit olarak algılanır mı? Sorusuna ise Demirbağ , “Ağca’nın bundan sonraki mücadelesi kültür mücadelesidir dedi.