Ağca’nın şoförü çete suçundan tutuklandı

Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesinde çete operasyonu çerçevesinde tutuklanan 18 kişiden 9'u tutuklandı.

Geçtiğimiz hafta cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, tabanca ile adam yaralamak, çevrede korku ve intifal yaratarak adam alıkoymak, haraç istemek, yağma suçları ile iş adamı Sinan Bozkurt ile AK Parti Gebze İlçe Başkanı Mehmet Ali Okur’u tabancayla yaralamak suçundan gözaltına alınan 18 kişiden 9’u tutuklandı. Ayrıca 10 kişinin hakkında da gıyabi tevkif kararı çıktı. Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü, haklarında tevkif kararı çıkan 10 kişinin ismini açıklamazken AK Parti İlçe Başkanı Okur’u vuran tetikçinin de bu 10 kişi arasında yer aldığı öğrenildi.

Zanlılar dün akşam 21.00 sıralarında Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde soruşturmaları bittikten sonra sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilen zanlıların sorgulaması bu sabah 06.30’a kadar sürdü. Sorgulama sonucunda Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın geçici tahliyesi esnasında Mercedes marka otomobili tahsis eden Taner Çakır (30) tutuklandı.

Geçtiğimiz sene bir ay kadar süre tutuklu yargılanan, aynı zamanda asker firarisi ve çetenin lideri olduğu öne sürülen Muhammet Öztürk (29) de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Operasyon sırasında yakalanarak adliyeye sevk edildikten sonra adliyece tutuklanan diğer zanlıların isimleri ise şöyle: İsmail Akıncı (32), Çağdaş Büyükkaya (20), İsa Verdil (25), Akın Kural (22), Murat Büyükkaya (29), İlhan Metin Çakıroğlu (33), Ümit Polat (21).

Öte yandan İstanbul Tuzla İçmeler’de kurulu Turkuaz Ajans’ın sahibi Yüksel Şimşek (32) ile Gebze Yeni Zemin Gazetesi’nin sahibi Ercan Sarıçam (42), Dilovası Belediye Başkanı Musa Kahraman’ın koruması Ali Osman Ayaz (31), gardiyan Levent Yokuş (37) ve bankacı Levent Erdim (37), çete üyesi iddasıyla yakalnanlardan Fatih Yavuz (39), Murat Doğan (20), Selim Denizhan (21), Ramazan Çınar (22) serbest bırakıldılar.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin olarak yapılan yazılı bilgilendirmeye göre; zanlıların yakalandıkları esnada üzerlerinde yapılan aramada 1 adet 9 mm. çapında, 1 adet 7.65 mm. çapında ruhsatsız tabanca, 25 adet fişek, suçta kullanılan 2 adet dizüstü bilgisayar ve telefon sim kartları ele geçirildi. Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise 1 adet 7.65 mm. çapında tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca, toplam 50 adet fişek ele geçirildi.