Ağca’dan Bakan Çiçek’e mektup

Mehmet Ali Ağca, Bakan Çiçek'e gönderdiği mektupta, cezasının bundan sonraki bölümünü açık cezaevinde çekmek istediğini bildirdi.

Demirbağ, Ağca’nın, hükümet adına Cemil Çiçek’e gönderdiği 13 sayfalık mektupta özet olarak, cezasını açık infaz kurumunda çekmek ve ev iznini kullanmak istediğini aktardığını söyledi.

Ağca’nın, açık cezaevine nakli için daha önce 2 kez başvuruda bulunduklarını, ancak bunların reddedildiğini belirten Demirbağ, şunları kaydetti:

“Mehmet Ali Ağca, Cezaların İnfazı Hakkında Kanun’a göre yasal haklarını kullanmak istiyor. Bunun için öncelikle açık cezaevine gönderilmesini talep ediyor. Önceki başvurularımızın ardından, şu anda hem açık cezaevi için, hem de ev izni kullanması için yeni talepte bulunduk. Ağca, bu yasadan istifade edebilir, zira 27 yıldır kapalı infaz kurumunda olup, açık infaz kurumuna hak kazanmıştır ve bugüne kadar yasanın kendisine tanıdığı izin hakkını da kullanmamıştır.”

Demirbağ, Ağca’nın ailesinin uzakta olması nedeniyle ziyaret konusunda sıkıntılar yaşandığını belirterek, açık cezaevine gönderilmesi durumunda Malatya’nın, eğer bu gerçekleşmezse bakanlığın uygun göreceği yakındaki başka bir yerin de olabileceğini söyledi.

Demirbağ, Ağca’nın mektubunda, “İnsanlık onuruna ve Türk milletine hizmet etmek istiyorsanız ve benim hizmet etmemi istiyorsanız, derhal benim hakkımı teslim edin” ifadesini kullandığını ve tahliye talebini yinelediğini kaydetti.