AGİAD Başkanı Güven: Dershaneler kesinlikle rant kapısı değildir

Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Reha Güven, "Dershaneler kesinlikle rant kapısı değildir Dershaneler eğitim sisteminden dolayı kendi kendine bir gereksinim olarak kurulmuştur.

Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Reha Güven, “Dershaneler kesinlikle rant kapısı değildir Dershaneler eğitim sisteminden dolayı kendi kendine bir gereksinim olarak kurulmuştur. Nasıl ki dershaneler bir gereksinimden dolayı kurulduysa, aynı gereksinime gerek kalmadığında da yine kendi kendine kapanacaktır.” dedi.

AGİAD Başkanı Reha Güven, düzenlediği basın toplantısında, dershanelerin kapatılmasına ilişkin çalışmayla ilgili konuştu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın dünkü konuşmalarından dolayı yüreklerine su serpiştirildiğini belirten Güven, “Yeni düzenlemenin konuşulması bizleri oldukça sevindirdi. Bizlerde dershanelerin yararları hakkında hazırlanıyorduk. Sürekli olarak, dershanelerin rant kapısı olarak gündeme geldiğinden bahsediliyordu. Dershaneler kesinlikle rant kapısı değildir. Dershaneler, insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş yerlerdir.” dedi.

“Dershanelerin kapanmasını bizlerde istiyoruz ama kapatılmasına karşıyız” diyen Güven, şunları kaydetti: “Dershaneler eğitim sisteminden dolayı kendi kendine bir gereksinim olarak kurulmuştur. Nasıl ki dershaneler bir gereksinimden dolayı kurulduysa, aynı gereksinime gerek kalmadığında da yine kendi kendine kapanacaktır. Ayrıca dershanelerde ortalama 50 bin öğretmen ve çalışanı vardır. Bu kişiler nerede istihdam edilecektir? Öte yandan, Doğuda polise taş atan çocukların bulunduğu illerde etüt merkezlerimiz mevcuttur. Bu etüt merkezlerine gelen çocuklara baktığımızda, bu kurumların ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. PKK’nın bu kurumları hedef alması da hiçte azımsanacak bir durum değildir. Buna rağmen hiçbir öğretmenimiz,oradaki görevlerini bırakarak, memleketlerine dönmemiştir. Bu da dershane ve etüt merkezlerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.”