‘Ağır hasarlı konutlar yıkılacak’

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Marmara Depremi'nden bugüne kalan Adapazarı'nda ki ağır hasarlı konutların yıkılacağını söyledi.

Ağır hasarlı konutların kısa süre içerisinde yıkılacağını kaydeden Özak, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Ağır hasarlı konutların yıkımı için ödenek sorununu çözdüklerini ifade eden Özak, “Ağır hasarlı konutları mutlaka yıkacağız. Bunlar zaten gecikti. Bunların ödeneğini bulduk. Ama bir takım formaliteler var. Hizmet alımıyla, özel idare kanalıyla bunları yıkacağız. Deprem sonrası yaralar büyük ölçüde sarıldı. Fakat yapılanlar yeterli değil. 2004 yılında yapılan deprem şurasından sonra özellikle yasal boyutta önemli işler yapıldı. Güçlendirme yönetmeliğimiz yoktu, bu çıkarıldı. Özellikle resmi binalarda çok incelemeler yapıldı. Hastane, okul, adliye binası güçlendirmeleri yapıldı. Ağır hasarlı olanların bir kısmı yıkıldı. Orta hasarlılarla ilgili kat mülkiyeti yasası uygulaması eksik. 5 ve10 daireli binada bir kişi ‘ben güçlendirme yaptırmam’ dese o binada güçlendirme çalışması yapılamıyordu. Biz bunu değiştiriyoruz. Ortak mahalin tarifini değiştiriyoruz. Teknik heyetin vereceği rapor ve mahkeme kararıyla artık hepsi de hayır dese bunu mutlaka yıkacağız. Çünkü burada insan hayatı önemli. Gecikmiş bir yasaydı, bunu meclise indirdik.” dedi.

‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Özak, bu yasanın İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’yı yakından ilgilendirdiğini açıkladı.

Hazırlanan bu yasa sayesinde orta hasarlı ve döküntü yerlerin başka bir alana taşınmasının sağlanacağını kaydeden Özak, yasanın belediye ve idarelerin elini güçlendireceğini söyledi.

Yasanın Mayıs ayına kadar çıkacağını belirten Özak, yasanın finansmanının da kendi içinde olduğunu dile getirdi. Adapazarı’nda orta ve Ağır hasarlı konutlarda insanların yaşadığını öğrendiklerini ifade eden Özak, 17 Ağustos Marmara depreminde büyük acılar yaşadıklarını ve bu acıları tekrar yaşamak istemediklerini belirtti.

İnsanların hasarlı binalarda yaşamasının yanlış olduğunu vurgulayan Özak: “Biz zaten orta hasarlı konutların güçlendirmesi için kredi veriyoruz. Bir süre vermiştik ve bu süreyi uzatıyoruz. Devlet tabi bütün bunları yapıp, al bedava otur diyemez. Afetle ilgili ne yapmışsak hep geri ödemeli yapıyoruz. Uzun vadeli ve faizsiz yapıyoruz. Hatta burada yapılan kalıcı konutlardaki rakamları tekrar aşağıya düşürdük. Vatandaşımız rahatsız olmasın diye. Başbakanlık Proje Uygulama Birimi’nin yaptığıyla bayındırlık bakanlığımızın yaptığı fiyatları eşitledik. Oradaki haksızlığı giderdik. Yasal boyutunun aşılmasının ardından ağır hasarlı konutlarda sorun kalmayacak. Bu konutları yıkacaklarını ve parasını ödeyeceğiz. ” diye konuştu.