AGİT Türk tezini benimsedi

Nevzat Yalçıntaş; 'AGİT, Türk tezini benimsedi'

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) Parlamentosu Türk Heyeti Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, AGİT’in Viyana’da yapılan toplantısında Türk heyetinin dile getirdiği görüşlerin benimsendiğini ve Hz. Muhammet’e hakaret içeren karikatürlerin kabul edilemez bulunduğunu söyledi. TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Nevzat Yalçıntaş, AGİT Parlamentosu’nun ‘İfade özgürlüğü ve dine saygı ile ilgili dünyada yaşanan kriz’ konusunda özel gündemle toplandığını, bu toplantıda Türk heyetinin dile getirdiği görüşlerin büyük ölçüde benimsendiğini kaydetti. Toplantıda ilk sözün Danimarka hükümeti temsilcisine verildiğini, bu konuşmacının nispeten ılımlı bir konuşma yaptığını anlatan Yalçıntaş, kendisinin de Türkiye adına toplantıda ikinci konuşmayı yaptığını kaydetti.

Yaptığı konuşmada, sözkonusu karikatürlerin bütün İslam dünyasını rencide ettiğini, her özgürlük gibi ifade ve basın özgürlüğünün de bir sınırı olduğunu, bu özgürlüklerin sorumluluk anlayışı içindre kullanılması gerektiğini söylediğini aktaran Yalçıntaş, “İfade özgürlüğü başkalarına, onların inaçlarına ve kutsallarına saldırı ve hakaret içermemelidir. Özgürlükler kanun ve uluslararası standartlarla belirlenen sınırlar içinde kullanılmalıdır” dediğini ifade etti.

Türk heyetinin açıkladığı görüşlerin toplantıda daha sonra konuşan birçok heyet tarafından desteklendiğini ve bu görüşlerin benimsendiğini dile getiren Nevzat Yalçıntaş, Danimarka ana muhalefet partisi sözcüsü ile ABD Heyet Sözcüsünün karikatürleri kınayan açıklamalarının memnuniyet uyandırdığını bildirdi. Yalçıntaş, Danimarka ana muhalefet sözcüsünün, kendi hükümetinin tutumunu açıkça eleştirdiğini söyledi. Yalçıntaş, 55 üyeli parlamento da sadece 5 konuşmacının Danimarka’ya destek verdiğini ifade ederek, toplantıdan sonra Danimarka sözcüsünün ‘Galiba hata yaptık’ dediğine duyduklarını belirtti.

Bir gazetecinin, “Danimarka sözcüsünü özür dilemeye çağırdınız mı?” diye sorması üzerine Yalçıntaş, “Özür dilemeye çağırmaya tenezzül etmedim. Bu asaleti göstermek onlara kalmış bir şey” dedi.