Ağlatan hikaye!

Denizli Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün '7'den 70'e Aile' kitabını yazan Hakan Can'ın (10) hikayesi, okuyanları ve dinleyenleri ağlattı.

Kitabın tanıtımı Denizli Valisi Gazi Şimşek’in de katıldığı törenle Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı.

Şimşek, burada yaptığı konuşmada, ailenin Türk toplumunda önemini kaybetmediğini, hala toplumun temel direği olduğunu, bu nedenle aile müessesesinin yıpranmaması gerektiğini söyledi. Şimşek, ‘7’den 70’e Aile’ kitabında ailenin önemi, aile özlemi, ailenin yok olması gibi konuların dile getirildiğini belirtti.

Şimşek, koğuş sisteminin olmadığı, ev ortamının sağlanacağı, her evde koruyucu ve bakıcı annelerin olacağı, 23 evin yer alacağı ‘Çocuk Köyü’ projesini hayata geçirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

HASAN CAN’IN HİKAYESİ

Hasan Can da kitapta yer alan hikayesini, koruyucu annesi Neşe Akdoğan’ın çaldığı ney eşliğinde okudu. Dinleyenleri gözyaşına boğan Hasan Can, ‘Babam bir gün beni kandırarak, yuvanın önündeki yola bıraktı ve kaçtı. Ben o sıralar 3-4 yaşındaydım. Sonra karşıma bir öğretmen çıktı, adı Sultan’dı. Beni hemen Denizli Valisine götürdüler. Vali amca, ‘Sen büyüyünce büyük bir işadamı olabilirsin’ dedi. O günden sonra büyük bir işadamı olacağımı sandım’ dedi.

‘Anne’ olarak benimsediği Neşe Akdoğan’ın, 10 yaşına gelince kendisini sürekli yanına almaya karar verdiğini anlatan Hasan Can, ‘İşlemler bitti ve temelli yuvadan çıktım. Annemin okulunda bilgisayar sorumlusu oldum. Şimdi çok ama çok mutluyum’ diye konuştu. Hasan Can’ın kitaptaki 15 satırlık hayat hikayesi, dinleyenleri ağlattı.

Hasan Can’a 5,5 yıldır gönüllü aile olarak yardım eden 2 çocuk sahibi eğitimci Neşe-Mehmet Ali Akdoğan çifti, 6 aydır da koruyucu aile olarak yanında barındırıyor.