Ağrı’da kalp krizi vakaları hızla artıyor

Ağrı Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne son günlerde kalp krizi vakası nedeniyle gelen hastaların artış göstermesi uzmanları endişendiriyor.

Türkiye’de kalp krizi geçirenlerin sayısının arttığını, özellikle de Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan insanlarda da kalp krizi rahatsızlığının arttığına dikkat çeken Kaya, “Hastaneye günde ortalama 7 tane kalp krizi şikayetiyle gelen hasta oluyor. Doğu insanlar çok fazla kırmızı et tüketiyor. Hastanemizin Acil Servisi’nde işlenen tahlilleri incelediğimizde HDL seviyesinin toplumumuzda çok düşük olduğunu gördük. Bu tabiki çok üzücü bir sonuç, çünkü HDL insanları kalp krizine karşı koruyucu rol üslenmektedir.” diye konuştu.

Özellikle yediği yemeklere dikkat etmeyen vatandaşların büyük risk altında olduğunu dile getiren Kaya, et ve etli yemeklerin tüketiminde vatandaşların daha dikkatli olmasını istedi. Toplumun büyük bir kısmında görülen bu rahatsızlığın genç nüfusu da tehdit eder hale geldiğini ifade eden Kaya, kalp krizi geçirme yaşının 35- 40’a kadar düştüğünü dile getirdi. Genellikle kilolu insanlarda görülen hastalığın artık zayıf insanlarda da görülmesinin sebebini düzensiz beslenmenin yanında mutfak kültüründeki et ve et ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Kaya, vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kaya Ağrı’daki son durumu ise şu sözlerle açıkladı; “Ağrı ve Ağrı gibi etin bir kültür olduğu illerde kalp krizini daha sık görmekteyiz. Bu gibi yerlerde halk mutfaktaki tehlikeden habersiz olduklarından daha büyük risk altındalar. Bu nedenle bu insanlar en kısa zamanda bilinçlendirilmelidir.”