‘Ağzı çorba kokanların partisi olmaktan şeref duyarız’

DYP lideri Mehmet Ağar, çiftçinin traktörle, pullukla tanıştığı 1950’li yıllardan beri köylünün yanında olmayı şeref bildiklerini söyledi.

Biz başkaları gibi komplekse düşmeyiz. Bu asil vatan topraklarını emeğiyle, çalışkanlığıyla, ürünleriyle bu toprakları vatan haline getiren çiftçinin, köylünün, ağzı çorba kokanların partisi olmaktan şeref duyarız.” dedi.

Partisinin Denizli il kongresinde konuşan Ağar, AK Parti’nin köylerden oy alarak iktidar olduğunu, ancak şimdi onları beğenmediğini iddia etti. DYP lideri, Türkiye’nin dört bir tarafındaki çiftçilerin pahalı gübre, tohumluk ve mazot yüzünden ürün elde edemez hale geldiğini öne sürdü. Ağar, “Çiftçiler elde ettikleri ürünlerin fiyatlarını da tutturamaz duruma geldiler. Geçmişte bir kilo buğday ile bir litre mazot alanlar, bugün bir kilo buğday satıp bir bardak çay zor içmektedir.” diye konuştu. Hükümetin kendi çiftçisine vermediği primi elin Yunan çiftçisine ihracat yoluyla verir hale getirdiğini iddia eden Ağar, ak altın denilen pamuğun Ege topraklarından kovulduğunu iddia etti. DYP lideri Ağar, çok güçlü bir tarım raporu hazırladıklarını ifade ederken, iktidara geldiklerinde hangi düğmeye basacaklarını bildiğini belirtti. Ağar, “Sizleri rekabet edemez hale getiren mazottaki, tohumdaki, enerjideki girdi maliyetleriyle sizi rekabet edebilir hale getirmek bizim görevimizdir.” ifadelerini kullandı.