Ahırkapı Hıdırellez şenlikleri bir daha yapılmayacak

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği, Ahırkapı'da binlerce İstanbullunun katılımıyla gerçekleşen Hıdrellez şenliklerinin bir daha yapılmayacağını açıkladı.

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği, Ahırkapı’da binlerce İstanbullunun katılımıyla gerçekleşen Hıdrellez şenliklerinin bir daha yapılmayacağını açıkladı. Dernek yetkilileri, kararın gerekçesini; “Yoğun katılım nedeniyle Ahırkapı parkının artık ihtiyacı karşılayamayacağını düşünerek, girişi ücretli yapacağımızı duyurmuştuk. Ancak İstanbulluların girişlerin ücretli olmasına karşı tepkilerini dikkate alarak etkinliğin hiç yapılmaması kararına varmıştır.” şeklinde açıkladı.
Ahırkapı’da 11 yıldır 5 Mayıs’ta düzenlenen Ahırkapı Hıdrellez şenliğinin bu dahil, bir daha yapılmayacağı duyuruldu. Şenliğin düzenleyicisi Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği yetkilileri, yaptığı yazılı açıklamada Ahırkapı parkının artık ihtiyacı karşılamayacağını ifade etti. Geçtiğimiz yıl katılımcı sayısının 100 binin üzerinde olduğunu savunan dernek yetkilileri, “Bu yıl bu sayının daha da artacağının görülmesi nedeniyle başlangıçta cüzi bir ücretle önceden Biletix’ten alınacak biletlerle alana girilmesi ve böylece girişte izdiham olmadan etkinliğin gene de yapılmasını planlamıştık. Ancak, derneğimiz, İstanbulluların girişlerin ücretli olmasına karşı tepkilerini dikkate alarak etkinliğin hiç yapılmaması kararına varmıştır.” ifadesini kullandı.
Şenliklerin 5 Mayıs’ta İstanbul’un tüm semtlerine yaygınlaştırılmasını planladıklarını belirten yetkililer şu bilgileri verdi: “Bu konudaki çalışmalar sonuç vermeyince tek alanda toplanma sürdürüldü. Ne var ki önceki Hıdrellez şenliklerinden son derece mutlu ayrılanlar son iki yıldır giderek artan izdihamdan yakınır oldular. Bu durum, peşi sıra ciddi bir güvenlik sorunu da yaratarak tehlikeli boyutlara geldi. Bundan böyle İstanbulluların kendi semtlerinde kendilerinin düzenleyeceği doğal şenliklerle bu güzel geleneği canlı tutacağını umuyor, 2011 yılı Hıdırellezini şimdiden içtenlikle kutluyor, herkese bol şans ve iyilikler getirmesini diliyoruz.”