Ahlâk yöneticiye de lazım!

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Atatürk'ün 'Sporcunun Zeki, Çevik ve Ahlaklısını Severim' sözünün spor yöneticileri için de geçerli olduğunu hatırlattı.

Bir dizi açılış için Konya’nın Cihanbeyli ilçesine gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şahin, ilk olarak 7. Tuz, Avcılık ve Kültür Festivali’nin açılışına katıldı. Hükümet meydanında düzenlenen açılışta konuşan Mehmet Ali Şahin, son günlerde spor alanında yaşanan şike olaylarına değindi. Atatürk’ün, ‘Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Ahlaklısını Severim’ sözünü hatırlatan Bakan Şahin, “Bu söz, bir sporcunun tanımı için en güzel sözdür. Ama bu söz, sadece sporcular için değil, spor yöneticileri için de geçerlidir. Eğer, yöneticiysen maç satmayacaksın, sattırmayacaksın, satın almayacaksın, spora şaibe düşürmeyeceksin. Atatürk, sadece sporcuların ahlaklı olmasını öğütlemiyor, yöneticilerin de ahlaklı olmasını öğütlüyor. Gün geçmiyor ki Türkiye’de özellikle futbolla ilgili bir şaibe, şike haberi Türkiye gündemine düşmesin. İtalya, Dünya Kupası’nda şampiyon oldu, şu anda şike sebebiyle küme düşürülen dünyaca ünlü futbol takımlarıyla yatıp kalkıyor. Ben İtalya’da gerek futbol federasyonunun, gerekse futbol mahkemesinin yaptığı işin spor adına doğru bir iş olduğu düşüncesindeyim. Türkiye’de hiçbir zaman spora gölge düşürülmemelidir. Türkiye’de spor centilmenlik kuralları içinde yapılmalı ve ahlaki kurallar hiçbir zaman geri plana atılmamalıdır” değerlendirmesini yaptı.

Ülkelerin dışarıda tanıtımlarında sporun büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken Şahin, 2002 yılında dünya üçüncüsü olan Türk Milli Takımı’nın yaptığı tanıtımı bugüne kadar hiçkimsenin başaramadığını söyledi. Spora harcanan paranın boşa gitmediğini aktaran Bakan Şahin, şunları kaydetti: “Çin’e yaptığım gezide oranın başbakan yardımcısı bana İlhan Mansız’ı, Hakan Şükür’ü, Hasan Şaş’ı soruyor. Sporda elde ettiğimiz başarılar o ülkenin tanıtımına öyle katkı sağlıyor ki, bunun için ayırdığımız para boşuna harcanmış para değildir. Spora harcanan paranın, ülke tanıtımı için harcanan en hayırlı para olarak görüyorum”

Konuşmasını tamamlayan Bakan Şahin, şenlik çerçevesinde sünnet ettirilecek çocuklara altın hediye etti. Yeni düzenlenen bir caddeyi de ulaşıma açan Bakan Şahin, Cihanbeyli Belediyesi’ne ait çim sahayı da inceleyerek, penaltı atışı yaptı. Spordan Sorumlu Devlet Bakın daha sonra Tuz Gölü’nde faaliyet gösterecek olan bir tuz işletmesinin açılışını gerçekleştirdi.