Ahmedinejad’dan Papa’ya mektup!

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki aracığıyla Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedict'e mektup gönderdi.

Mektubun içeriğine ilişkin resmi bir bilgi verilmedi. Ancak İranlı kaynaklar, mektubun “siyasi” olmadığını belirtti. Mektupta, İran liderinin peygamberlerin ortak öğretilerine dikkat çekerek bu ortak öğretiler temelli “yeni siyasi ve insani ilişkilerin kurulmasının” önemine dikkat çektiği bildirildi. İran lideri mektupta, “Varolan adaletsiz ilişkiler farklı dinlerin ortak hareket etmesini gerektiriyor.” dedi.

16. Benedict, Almanya’yı ziyaret sırasında İslam ile şiddet arasında parallellik kuran bir ifade kullanması Müslümanların tepkisini çekmişti.

Papa’nın yanı sıra Ahmedinejad dünya görüşünü anlatmak için pekçok mektup kaleme almıştı. Amerikalılara bir mektup yazan İran lideri, Irak’taki Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemişti. Alman lideri Angela Merkel’e de bir mektup yazan İranlı lider, “Zionistlerin Almanya’yı kullandığını” iddia etmişti.