Ahmet Davutoğlu Müslümanların durumunu görüşmek üzere Myanmar’a gitti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Müslüman azınlığı hedef alan şiddet olaylarını görüşmek ve yerinde incelemede bulunmak üzere Myanmar'a hareket etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Müslüman azınlığı hedef alan şiddet olaylarını görüşmek ve yerinde incelemede bulunmak üzere Myanmar’a hareket etti. Davutoğlu, ”Myanmar içinde özellikle Arakan Müslümanların son dönemde yaşadığı ıstırapların dinmesi için Türkiye üzerine düşen görevi yapmaya da devam edecektir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin öncülüğünde kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu, Myanmar’ı ziyaret ederek Rohingya Müslümanlarının durumunu yerinde inceleyecek. İki günlük Myanmar ziyareti kapsamında Davutoğlu, ”Myanmar önem verdiğimiz bir ülke. Myanmar içinde özellikle Arakan Müslümanların son dönemde yaşadığı ıstırapların dinmesi için Türkiye üzerine düşen görev neyse bunu yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Bu bizim bir tarihi borcumuzdur. İstiklal Harbi sırasında onların duaları ve doğrudan yardımlarını unutmadık.” şeklinde konuştu.

Rohingya Temas Grubu, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanı sıra Türkiye, Malezya, Endonezya, Cibuti, Suudi Arabistan ve Bangladeş’ten oluşuyor. Türkiye ve Cibuti’nin bakan düzeyinde temsil ettiği grubun temaslarından önce bölgede Budist rahiplerce protestoların yapıldığı haberleri geldi. Rohingya Temas Grubu’nun başkent Naypidav’da temasları kapsamında Myanmar Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceği ifade edildi. Heyet ayrıca Arakan’da Rohingya Müslümanlarının yaşadığı kampları ziyaret etmesi de bekleniyor.

BM DIŞINDA İLK YABANCI ÜLKE YARDIMI TÜRKİYE’DEN OLMUŞTU

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının artması üzerine, geçen yıl Ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte bu ülkeyi ziyaret etmişti. Ziyaret kapsamında, Arakan’a Birleşmiş Milletler programı dışında ilk kez yabancı bir ülke tarafından ulaştırılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştı.