Ahmet Davutoğlu: Türkiye başka ülkelerin içişlerine karışmaz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin hiçbir zaman başka ülkelerin içişlerine müdahil olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin hiçbir zaman başka ülkelerin içişlerine müdahil olmadığını kaydetti. Davutoğlu ayrıca vize muafiyeti konusunda ise olumlu bir sonuca doğru gidildiğinin altını çizerek ”Vize muafiyeti konusunda daha önceki döneme göre çok daha ümitliyim.” sözlerine yer verdi.

Dışişleri Ahmet Davutoğlu, iki günlük Irak temasları öncesinde bir televizyon kanalına verdiği mülakatta gündeme dair soruları cevaplandırdı. Davutoğlu, mevcut Suriye’yle Türkiye ilişkilerinde yaşanan gerilimin sebebinin ‘çok kalıcı’ olduğuna dikkat çekerken ”Suriye yönetiminin yürütmekte olduğu zalimce politikalar, saldırılar dolayısıyla sadece bizimle değil bütün dünyayla sıkıntı yaşanan bir Suriye rejimi var. Burada çok kalıcı bir durum söz konusu.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin başka ülkelerin içişlerine karışmaktan her zaman uzak durduğunu ifade eden Davutoğlu, “Türkiye hiçbir zaman Irak’ın ve diğer komşu ülkelerinde içişlerine müdahil olma ya da belirleme gibi bir iddiası olmadı. Ancak o kadar iç içe yaşıyoruz ki, her bir komşu ülkede olan gelişme bizi etkiliyor, bizdeki gelişmeler onları etkiliyor. Irak’ta hiç kimsenin dışlanmadığı, Kürt, Arap, Türkmen, etnik unsurların Müslüman, Hıristiyan, Sünni, Şii, Yezidi unsurların hepsinin içinde olduğu bir siyasal sürecin işlemesi hepimizin temel amacı. Son dönemde ilişkilerimizde de bir durağanlık yaşanıyordu.” derken, son zamanlarda Irak iç siyasetinde yaşanan yumuşama ile birlikte iki ülke arasındaki temasların artarak devam ettiğine dikkat çekti.

”VİZE MUAFİYETİ HUSUNDA ÇOK ÜMİTLİYİM”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile yapıcı vize muafiyeti konusunda yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ”Son dönemde Türkiye, Avrupa Birliği ilişkilerinde ciddi büyüme var, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Avrupa Birliği tarafında malum Sarkozy’nin getirdiği blokajlar, Kıbrıs sorunu ve Avrupa içindeki gittikçe artan yabancı karşıtlığı vesaire gibi konularla ilgili bir duraklama seziliyordu. Ama son haftalarda önemli bir ivme söz konusu. Vize muafiyeti konusunda 4 yıldır süren yoğun bir müzakere vardı. 2009’da ilk defa biz vize muafiyeti için doğrudan girişimde bulunduk. Karşılıklı yapıcı bir anlayışla, son aylarda artan bir tempoyla çalıştık. Olumlu bir sonuca doğru gidiyoruz. Geçen sene vize muafiyeti ile geri kabul anlaşmasını birbirine paralel kılan bir süreci başlatmıştık – paraf ile yol haritası arasına kurduğumuz irtibatla. Ümit ederiz ki, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu vize diyalogunu vize muafiyet diyalogu ile geri kabul anlaşması arasındaki paralelliği tahkim eden ve ileri adımlar atmasını sağlayacak ve açık bir takvimle, daha net bir takvimle önümüzü göreceğimiz bir süreç başlayacak. Ben vize muafiyeti konusunda daha önceki döneme göre çok daha ümitliyim. Önemli olumlu adımlar atılacak.” sözlerine yer verdi.