Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’ndan öğretmenlere özel oyun

Bursa Devlet Tiyatrosu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere ücretsiz oyun sahneleyecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere ücretsiz oyun sahneleyecek. Bursa Devlet Tiyatrosu Müdiresi Arzu Tan Bayraktutan, 24 Kasım günü Orhan Asena’nın ‘Tohum ve Toprak’ adlı oyunu öğretmenler için ücretsiz sahneleyeceklerini söyledi.

Bayraktutan, Devlet Tiyatrosu Yalın Tolga okuma odasında çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Tiyatro olarak 1 Ekim’de ‘perde’ dediklerini belirten Bayraktutan, Orhan Asena’nın ‘Tohum ve Toprak’ adlı oyunu başladıklarını ve Çehov’un ‘Martı’ oyununu izleyici ile buluşturduklarını kaydetti. Oda tiyatrosunda oyunların devam ettiğini belirten Bayraktutan, yüzde 100 doluluk oranı ile tiyatro çalıştıklarını ifade etti.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İÇİN ÜCRETSİZ OYUN

Öğretmenleri unutmadıklarının altını çizen Bayraktutan, şöyle konuştu: “Önümüzdeki 24 kasım öğretmenler günü. Onlar için ne yapsak az. Ama genel müdürlüğümüzün aldığı kararla 24 Kasım’da tüm öğretmenlere ‘Tohum ve Toprak’ isimli oyuncumuz ücretsiz. Bütün öğretmenlerimizi Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosuna bekliyoruz.”

“BALKAN TİYATRO FESTİVALİ DÜZENLENECEK”

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosunda 8 Mart – 22 Mart tarihleri arasında Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali düzenleyeceklerini dile getiren Bayraktutan, şu bilgileri verdi: “Şehrimizin pek çok festivali var ama Almet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosunda uluslar arası bir balkan festivali gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyiz. Yaklaşık 9 ila 13 grup olacak. Şuanda başvuru sayısı da çok fazla, nasıl bir seçim yapacağım onu da bilmiyorum ama Hırvatistan, Yunanistan, Bosna Hersek, Bulgaristan’dan, Sırbistan’dan tiyatro toplulukları başvuruda bulunuyorlar. Balkan ülkelerinin ekonomik koşulları bize göre aşağıda olmasına rağmen kültüre ve sanatsal anlamda onların üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Bursa’da yaşayan vatandaşlarımız da balkan kökenli vatandaşlarımız. Onlar için de bir köprü oluşturmak isterdik. Gerçekten sanatsal anlamda güzel günler bekliyor Bursa’yı.”

“GENÇLERİN DERSHANESİ OLDUK, UMARIM BİZİ DE KAPATMAZLAR”

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu olarak her sene gençlere ücretsiz tiyatro kursu açtıklarını vurgulayan Bayraktutan, “Bu senede 16-24 yaş arasındaki gençleri bekliyoruz. Genç yetenekler arıyoruz. 20-25 kişi sınavla alıyoruz. Bir oyundan bir parça oynamalarını rica ediyoruz, bir şarkı söylemelerini ve bir şiir okumalarını rica ediyoruz. Bu anlamda da biz konservatuarların ve tiyatro sanatıyla uğraşan gençlerin dershanesi olduk. Gerçi dershaneler kapatılıyor ama biz bedava yaptığımız için bizi kapatacaklarını sanmıyorum. Bu gelenekselleşmiş kurslarımıza da ilgi duyan tüm gençleri davet ediyorum.” diye konuştu.