AİDS’e karşı Afrika’da sevindirici gelişme

Kullanımı yaygın olan ve ucuz bir antibyotiğin sayesinde, Afrika'da AIDS'den ölen Afrikalıların sayısında önemli düşüş sağlandığı bildirildi.

İngiliz tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan bir araştırmaya göre, Afrika’da AIDS’e yakalanmış hastalara verilen Trimetoprim ve Sulfamid kombinasyonu olan cotrimoxazole adlı antibyotik, iyi sonuçlar verdi. Trimetoprim, özellikle idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılıyor.

Araştırmaya göre, Bactrim, Eusaprim ve Septrim gibi ilaçlarda bulunan cotrimoxazole, Afrika ülkeleri Uganda ve Zimbabwe’de 3.179 kişide denendi.

Araştırma, AIDS tedavisine başlamış olan bu kişilerin kanındaki, vücudu mikrop ve virüslere karşı korunmasına yardımcı olan CD4 adlı özel hücrelerin, hastalıktan dolayı, azalmış olduğunu belirtiyor.

Araştırma, 72 hafta süren cotrimoxazole tedavisinin sonucunda, bu bağışıklık sistemi ciddi şekilde çökmüş hastalarda ölüm riski yüzde 35’e indiğini gösteriyor.

Araştırmayı kaleme alan doktorlar, cotrimoxazole’ün AIDS tedavisine başlamış olan yetişkin hastalara verilmesini tavsiye ediyorlar.

Araştırma, ayrıca cotrimoxazole’ün sıtmanın tedavisinde de etkili olduğunu vurguluyor.

BM’nin geçen Kasım ayında yayımladığı rakamlara göre, Afrika’nın alt Sahra bölgesinde 22 milyon AIDS hastası bulunuyor.

Bulaşıcı HIV virüsü hastalığı olan AIDS, bağışıklık sistemine zarar vererek kişiyi mikroplardan koruyan bağışıklık sisteminin çalışmasını engelliyor ve mikroplar kişiyi daha kolay hasta edebiliyor.