AIDS’e karşı jel geliştirildi

Brezilyalı bilim insanları, ülke kıyılarında yaşayan "dictyota pfaffi" adlı bir deniz yosunundan elde edilen bir maddeyle AIDS virüsüne karşı bir jel geliştirdiler.

Araştırmayı yapan ekibin başkanı immünolog Luiz Castello Branco, basına yaptığı açıklamada, AIDS virüsünün cinsel yolla geçmesini engellemeyi amaçlayan mikrop öldürücü jelin, fareler ve rahim ağzında yaşayan canlı hücreler üzerindeki ikinci aşama deneylerinin gelecek ay başlayacağını belirtti.

Rio de Janeiro kentindeki Oswaldo Cruz Enstitüsü’nde yapılan araştırmanın koordinatörü Branco, son üç yıldır yürütülen projenin ilk aşamasında, jelin yüzde 95 oranında etkili olduğunu kaydetti.

“Büyük olasılıkla sonunda ürünün yüzde 50’nin üzerinde bir etkisi olacak” diyen Brezilyalı araştırmacı, tamamen Brezilya yapımı olan jelin 7 yıl içinde ticari ürün olarak piyasaya sürülmesinin beklendiğini söyledi.

Branco, Afrika’da yapılan deneylerde ürünün şimdiden, kıtadaki AIDS vakalarının yüzde 40 azaltılmasını sağlayacak şekilde yüzde 30 oranında etkili olduğunu belirterek, “Kadın, kocası bilmeden bu jeli kullanabilir. Şimdi ürünün güvenliğini ve ideal doz miktarını test edeceğiz” dedi.