AIDS’li ailenin dramı

İzmir’de ilköğretim okulu öğrencisi 10 yaşındaki kız ile annesinin HIV virüsü taşıdığı ihbarı üzerine ortalık karıştı.

İzmir’de 10 yaşındaki S.Ş’nin okuduğu okula kendisinin ve annesinin HIV virüsü taşıdığı ihbarı yapıldı.

Bayram tatili sonrası yapılan ihbar üzerine harekete geçen okul yönetimi, durumu ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirdi. Kaymakamlığın devreye girmesiyle hem öğretmenleri hem de polis tarafından S.Ş’nin bilgisine başvuruldu. Küçük kızın olayı doğrulaması üzerine harekete geçen Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü geçici olarak S.Ş’yi devlet korumasına aldı. Küçük kız, Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde tedavi altına alınırken anne P.Ş’nin, kızının dışlanmaması için konuyla ilgili kimseye bilgi vermediği söylediği öğrenildi.

Eğitim hayatında 3 kez okul değiştiren S.Ş’nin babası S.Ş’nin 2002 yılında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde HIV virüsünden hayatını kaybettiği, kendisinin de virüsü annesinden kaptığı ihtimali değerlendiriliyor. Olayı doğrulayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, minik kızın şu an için devlet koruması altında olduğunu belirterek, “Ailesinin isteği üzerine şehir dışında eğitim hayatına devam edecek” dedi.

İzmir’de daha önce Kızılay’dan aldığı kanla HIV virüsü bulaşan Y.O’nun da eğitim hayatını sürdürdüğünü hatırlatan Aydoğan, “Bu konuda tecrübemiz var. Kızımızın da hastalığının hangi boyutta olduğu henüz belli değil. Tedavisinin ardından eğitim hayatına devam edecektir. Artık günümüzde bu hastalıkla mücadele edilebiliniyor” dedi.