AİHM’nin ‘Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans’ı İzmir’de yapılacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans'ı, 26-27 Nisan 2011 tarihlerinde İzmir'de düzenlenecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans’ı, 26-27 Nisan 2011 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek.
Dışişlerinden yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 10 Kasım 2010 tarihinde, altı ay süreyle üstlendiği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı kapsamında, 26-27 Nisan 2011 tarihlerinde İzmir’de AİHM’nin Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans’ı düzenleneceği bildirildi.
Açıklama şöyle denildi: “Dönem Başkanlığımızın ana hedefi, en eski pan-Avrupa örgütünün siyasi rolü, görünürlüğü ve etkisinin Avrupa ve uluslararası alanda güçlendirilmesidir. Bu kapsamda, Avrupa’daki insan haklarını koruma sisteminin uzun dönemli etkinliğinin güvence altına alınmasına önem atfedilmektedir. Sistemin en görünür mekanizması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’dir. Mahkeme’nin reform sürecine ilişkin olarak İsviçre Dönem Başkanlığı sırasında başlatılan çalışmaların devam ettirilmesi ve sürecin geldiği noktanın değerlendirilmesi amacıyla düzenlenecek konferansta, reform sürecinin mevcut gelişmeler gözönünde bulundurularak sürdürülebilmesi için alınması gereken önlemler görüşülecektir. Dönem Başkanı Sayın Bakanımızın evsahipliğinde gerçekleştirilecek Konferansın sonuçlarının 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 121. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında da ele alınması öngörülmektedir.”