AİHM’nin Türkiye’yi Rahatlatan Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rum Mira Ksenides-Arestis davasında, Türkiye'nin mülkiyet ihlalinde bulunduğu kararı verirken, tazminat ödenmesine gerek görmedi. Mahkeme, KKTC'de etkin bir iç hukuk yolu oluşturulmasını da talep etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rum Mira Ksenides-Arestis davasında, Türkiye’nin mülkiyet ihlalinde bulunduğu kararı verirken, tazminat ödenmesine gerek görmedi. Mahkeme, KKTC’de etkin bir iç hukuk yolu oluşturulmasını da talep etti.

AİHM’in 3. Daire’sinin kararı çerçevesinde, Arestis davasında Türkiye’nin mülkiyet ihlalinde bulunduğu, ancak tazminat ödenmesine gerek olmadığı belirtildi.

Diplomatik kaynaklara göre, bu kararın en önemli unsuru, Türk tarafının lehine bir şekilde KKTC’de etkin bir iç hukuk yolu oluşturulması gereğine işaret edilmesi.

Arestis davası, Türkiye’nin Rum vatandaşı Titina Loizidu’ya maddi tazminat ödemesi ve Annan Planı’nın Rumlar tarafından reddedilmesinden sonra ele alınacak ilk başvuru olması itibarıyla büyük önem taşıyordu.

AİHM’nin, KKTC’deki evine 1974’ten beri gidemediğini belirten Myra Ksenides Arestis ile ilgili davaya ilişkin kararı, mahkemede bekleyen diğer Rum başvurularına emsal teşkil edecek olması açısından da önemli görülüyordu.