Aile hekimleri bilgi ve tecrübelerini Konya’da paylaştı

Konya Aile Hekimleri Derneği tarafından düzenlenen '3. İç Anadolu Aile Hekimliği Günleri' programı, birçok daldan uzman hekimlerin katılımıyla başladı.

Konya Aile Hekimleri Derneği tarafından düzenlenen ‘3. İç Anadolu Aile Hekimliği Günleri’ programı, birçok daldan uzman hekimlerin katılımıyla başladı. Rıxos Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda konuşan Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, sağlık alanında yapılan dönüşüm programının yürürlüğe girmesi ile birlikte, bu alanda hızlı bir değişimin yaşandığını anlattı. Aile hekimlerinin bilgilendirilmesi açısından bu tür toplantıların yapılmasının önemine değinen Küçükkendirci, yapılan faaliyetlerle birlikte farklı bilgi ve tecrübelerin edinildiğini kaydetti.
    Aile hekimliği uygulamasıyla birlikte sağlık ocaklarının öneminin daha da arttığına dikkat çeken Küçükkendirci, “Sağlık ocakları sadece aşı ve benzeri konularda işlev gören merkezler olarak algılanıyordu. Aile hekimliği ile birlikte bu anlayış değişmiştir. Ayrıca insanların sağlık hizmeti almak için önce buralara başvurmaları, sonra da herhangi bir çözüm bulunmadığı takdirde hastanelere yönlendirilmeleri, bu uygulamanın önemli bir parçasıdır.” diye konuştu.
    İnsanların sağlık konusunda ilk olarak aile hekimlerine başvurmalarının önemli olduğunu kaydeden Müdür Küçükkendirci, şunları söyledi: “Bu da hekimlerin performanslarına bağlıdır. Aile hekimliği uygulamasıyla hekim ve aile sağlığı elemanları, bir ekip olarak çalışmaya başlamıştır. Önemli olan, yapılan hizmetlerle en iyi sonucu elde etmektir.”
    Konya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kalaycı ise yapılan organizasyonlar sayesinde birçok şehirden gelen idareci ve hekimlerin deneyimlerinden faydalandıklarını bildirdi. Sağlık çalışanlarının mesleki gelişimlerine katkı sağlamak açısından bu tür programlara önem verilmesi gerektiğini belirten Kalaycı, “Konu sağlık olunca, bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yetkililerden de bu konuda destek bekliyoruz. Amacımız, insanların sağlığına kavuşmaları ve bu hizmeti en iyi şekilde görmeleridir.” ifadesini kullandı.
    Organizyon, 2 gün boyunca bilgilendirme sunumları ve çeşitli aktivitelerle devam edecek.