Aile hekimliği 11 ilde daha başlıyor

Recep Akdağ aile hekimliğinin 11 ilde daha uygulanmaya başlayacağını bildirdi.

Akdağ, aile hekimliği pilot uygulamalarının yapıldığı iller ile yeni uygulamaya başlayacak illerin sağlık müdürleri, akademisyenler ve ilgili dernek temsilcilerinin katılımıyla 3 gün süren bir değerlendirme toplantısı yaptı. Dün biten toplantı sonrası basın mensuplarına bilgi veren Akdağ, toplantıda, aile hekimliği pilot uygulamalarının 1 yılını değerlendirdiklerini, sistemin aksayan yönlerini ve eksikliklerini tespit ettiklerini söyledi.

Aile hekimliği pilot uygulamasının, başta Düzce olmak üzere Eskişehir, Edirne, Bolu, Adıyaman, Gümüşhane, Elazığ, Isparta ve Denizli’de uygulandığını hatırlatan Akdağ, Samsun ve İzmir’de de uygulamanın son aşamaya geldiğini belirtti. Akdağ, Adana, Amasya, Bartın, Karabük, Bayburt, Burdur, Manisa, Karaman, Sinop, Yalova ve Erzurum olmak üzere 11 ilde daha sistemin uygulamaya başlanmasına karar verildiğini bildirdi. Akdağ, uygulamanın, 2007 yılı sonunda 16 milyon nüfusu kapsayacağını ifade etti.

Sistemin hayata geçirildiği illerde aile hekimlerinin büyük çoğunluğu görevine başladı. Elazığ’da 168 aile hekimliği bölgesinden 158’inde yerleştirme yapıldı. Adıyaman’da ise boş kalan 10 bölge için yeni yerleştirme yapılacak. Samsun’da yaklaşık 313 hekimin yerleştirme işlemi tamamlandı.