Aile hekimliği heryere geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2008 yılı sonu itibariyle tüm Türkiye'de aile hekimliği uygulamasına geçileceğini söyledi.

Toplanti sonrasinda bir açiklama yapan Bakan Akdag, Eskisehir’e kamu-özel sermaye isbirligi ile bir kampus hastane yapmayi planladiklarini aktardi. Akdag, bunun için önce vatandasin kolay ulasabilecegi bir alan tespit edilecegini açikladi.

Akdag, sunlari söyledi: “Yaptigimiz durum degerlendirmesinde Eskisehir Devlet Hastanesi ve yaninda bulunan Kadin Dogum ve Çocuk Hastaliklari Hastanesi’nin alaninin dar oldugu, bu nedenle de uzun vadede buralara yeni bir hastane yapilmasinin mümkün olmadigini gördük. Buralarda kisa vadeli iyilestirmeler yapacagiz. Modern hastane anlayisinda otopark, genis bir acil servis girisi, genis hasta odalari olmasi gerekiyor. Uzun vadede bu hastanelerimizin yerine kampus bir hastane planliyoruz. Yunus Emre Devlet Hastanesi alan olarak daha sansli. Buraya bir bütünlük içerisinde kalp damar hastanesi ekleyecegiz. Çifteler Devlet Hastanesi’ne de ek bina yapacagiz. Tabi bu çalismalarda yerel idarecilerimizin destek vermeleri gerekiyor. Aile hekimligi öncesinde basta valiligimiz olmak üzere saglik müdürlügü yetkililerimizin özverili çalismalari oldu. Emegi geçenlere tesekkür ediyorum.”

Bakan Akdag bir soru üzerine, aile hekimliginde diger 9 pilot ilin de bu sene içerisinde uygulamaya baslayacagini söyledi. 2007 yilinda yayginlastirma isleminin devam edecegini kaydeden Akdag, “Su an ki planimiza göre 2008’in sonuna dogru tüm Türkiye’de aile hekimligi uygulamasina geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.