‘Aile hekimliği uygulamasına geçilecek’

Sağlık Bakanlığı tarafından 2006 yıl sonu itibariyle 10 pilot ilde uygulamaya geçecek olan aile hekimliği projesi hayata geçiyor.

Adıyaman 1 Nolu Sağlık Ocağı salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan, İl Sağlık Müdürü Emin Taş; “Aile hekimliği uygulamasına geçmekle birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olsun veya olmasın her birey ücretsiz Aile Hekimliği uygulamasından istifade edebilecektir. Daha sonra Genel Sağlık Sistemi uygulamasıyla herkes bir sağlık sistemine kavuşturulacaktır” dedi.

Aile hekimlerini çeşitli eğitim süreçlerinden geçireceklerini belirten Taş; “Önümüzdeki günlerde Aile Hekimliği uygulamasını yürütecek olan hekimlere ‘Uyum’ adı altında bir haftalık eğitim verilecektir. Daha sonraki dönemde bu aile hekimleri istihdam edilecek ve ardından bir yıllık modüler eğitim sürecinden geçecektir. Bu süreci başarıyla tamamladıktan sonra Aile Hekimliği sertifikasını alarak ömür boyu Aile Hekimi olarak görev yapabilecek. Bu sertifikayı alamayan hekimler Aile Hekimliği görevini yürütemeyecektir” diye konuştu.