Aileler özürlü çocuğunu saklamasın!

Özürlü çocuğu olup da toplumdan saklayan ailelere seslenen Hatay Valisi Ahmet Kayhan, "Onlar da toplumun bir parçası. Bir an önce topluma entegre olmaları gerekiyor" dedi.

Ziyaret sırasında konuşan Vali Kayhan, Türkiye’de halen kaç özürlü insanın yaşadığının kesin olarak bilinmediğini ifade etti. Bunu ailelerin özürlü çocuklarını toplumdan gizlemesine bağlayan Kayhan, “En büyük neden bu. Tam olarak sayı bilinemiyor. Yuvarlak rakam ise nüfusun yüzde 10’u olduğu varsayılıyor” dedi.

Bu konuda ailelere seslenen Kayhan, “Kimse özürlü çocuğunu gizlemesin. Onlar da toplumun bir parçası. Bir an önce özürlü insanımızın topluma entegre olması için çalışma yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Sakatlar Derneği Antakya Şubesi Başkanı Sabit Köse’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın gıda yardımından yeterince faydalanamadıklarını ileri sürmesi üzerine açıklamasını sürdüren Vali Kayhan, “Derneğe kayıtlı ihtiyaç sahibi kim varsa, bize yönlendirin. Gerekli olan işlemler hemen yapılır ve o kişi yardımlarımızdan faydalanır” şeklinde konuştu.

Ziyaretin son bölümünde Vali Kayhan’ın sorusu üzerine 50 civarında akülü araca ihtiyaç olduğunu belirten Dernek Başkanı Sabit Köse, bu konuda da Kayhan’dan yardım sözü aldı.