‘Aileyi aile yapan değerlerden biri de sadakat’

'Aliye' dizisinin başröl oyuncusu Sanem Çelik'in, dizinin evli yönetmeni Kudret Sabancı ile görüntülenmesi olayına bir tepki de Meclis Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu Başkanı Fatma Şahin'den geldi.

Meclis Töre ve Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Fatma Şahin, CİHAN’a yaptığı açıklamada Aliye dizisinin başröl oyuncusu Sanem Çelik’in, dizinin evli yönetmeni Kudret Sabancı ile görüntülenmesi olayını da değerlendirdi. Ailenin toplumun temel yapısı olduğunu belirten Şahin, “Aileyi koruyamadığımız ve dağıttığımız zaman çok çok sağlıksız toplumlar karşımıza çıkıyor. Aileyi korumanın yolu da aileyi aile yapan değerlere sahip çıkmaktan geçer. Aileyi aile yapan değerlerden biri de sadakattir” dedi. Evli kişilerin her istediğini özgürce yapamayacağını söyleyen Şahin, “Bir anlaşmazlık varsa, çiftlerin aralarında farklı bir iletişim varsa, boşanırlar, yine yapmak istediği ne varsa yaparlar. Ama evli kaldığı sürece kadının da erkeğinde bu değerlere sahip çıkması lazım” diye konuştu. Toplumun kültürel yozlaşma ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Şahin, “Sistem bunlara pirim veriyor. Böyle bir de sıkıntımız var” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin görüşüldüğü 17 Aralık’ta, Gelin Kaynana programlarından tanınan Semra Hanım’ın katıldığı bir televizyon şovunun daha fazla izlendiğine dikkat çeken Şahin, şöyle devam etti: “Burada büyük bir sıkıntı ve kültürel yozlaşma ile karşı karşıyayız. Medya okur yazarlığı dediğimiz şeyi mutlaka yapmamız lazım, Kumandayı iyi kullanmamız lazım. Bu kadar fütursuzca bozduğumuz yapıyı, biz ne yaptık diyeceğimiz hale getirmeden kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bunun için herkese çok iş düşüyor.”

Bu noktada gerekirse RTÜK’ün yeniden yapılandırılması geretiğini vurgulayan Şahin, her zaman kanalları suçlamanın da doğru olmadığını kaydetti. Şahin, televizyonların genel yayın yönetmenleri ile yaptığı görüşmelerde, -biz toplumun aynasıyız, sizin istediğiniz tarzda programlar yaparsak kimse izlemez- yönünde açıklamalarda bulunduklarını hatırlatarak, “Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan hesabı herkes suçu birbirinin üzerina atarak bir çıkmaza doğru gidiyoruz. Herkesin kendi görev ve sorumluluk anlayışı içinde kendi yapması gerekenleri hayata geçirmesi gerekiyor” dedi.

Fatma Şahin, konuyla ilgili ‘özel hayata karışılamaz’ söylemlerine karşılık olarak ise, “Özel hayat dediğimiz şey, kamu hayatı denen şeye zarar veriyorsa özel hayat kavramının farklı şekilde algılanması gerektiğini düşünüyorum. Bu açıkçası bana çok da doğru gelmiyor” yanıtını verdi.