AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay ‘Partiye muhalif degilim’

ANKARA - AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, kendisiyle birlikte bazi milletvekillerinin 'parti yönetimine muhalif' gibi gösterilmesinin gerçegi yansitmadigini söyledi.

Cihan Hajer Ajansi muhabirine açiklamalarda bulunan Ersönmez Yarbay, AK Partili bütün milletvekillerinin ve diger partililerin, parti tüzügü etrafinda birlesen insanlar olduklarini ifade ederek, “Parti iktidar oldugu için uygulama konusunda eksik, aksak görülen veya fazla görülen hussularda düsüncelemizi söylüyoruz. Parti daha iyi olsun, çikis amacinda dogrultusunda hizmet versin diye. Yoksa muhalefet diye birsey yok” dedi. Yarbay, hükümet ve parti uygulamalariyla ilgili elestirileri üzerine kendisine partiden herhangi bir uyari veya telkin gelmedigini bildirdi.

Son AK Parti Grup toplantisinda, Semdinli olaylari konusunda Içisleri Bakani Abdulkadir Aksu ve hükümete yönelik sözleriyle gündeme gelen Ersönmez Yarbay, grup toplantisinda hükümete tepki göstermesinin sözkonusu olmadigini, toplantida sadece Semdinli olaylariyla ilgili görüslerini ortaya koyan bir konusma yaptigini hatirlatti. Yarbay, kendisinin konusmasindan sonra Bakan Aksu’nun da olaylar hakkinda gruba bilgi verdigini ve bazi milletvekillerinin Bakan Aksu’ya sorular sordugunu kaydetti.

Grup toplantisindaki konusmasinda Basbakan ve hükümet üyelerinin istihbarat raporlarini iyi okumalari gerektigini söyledigini hatirlatan Ersönmez Yarbay, “Konusmamda Abdulhamit’in istihbarat raporlarini çok okuyarak 33 yil tahtta kaldigini söyledim. Basbakan ve bakanlar mutlaka raporlari okuyorlardir ama daha çok okumalari lazim. Bir kurumun raporuyla da iktifa edilmemeli. MIT’in raporlari var, jandarmanin raporlyari var, polis raporlari var. Bunlarin yani sira yerel teskilatlar ve sivil toplum kuruluslarinin raporlarina itibar edilmeli. Raporlari iyi okumazsaniz bilgi sahibi olamazsiniz ve olayi yarim görürsünüz. Bilgi sahibi olmak için raporlari iyi okumaniz gerekli, raporlari çok okumak için Ankara’da çok olmaniz gerekli. Yoksa yollarda falan raporlar okunmaz. Raporlar ciddi ortamlarda okunur” diye konustu.

AB ile müzakerelerin baslama tarihi olan 3 Ekim tarihi ile Ilerme Raporu’nun açiklanacagi 9 Kasim tarihleri öncesi, özellikle de Eylül ayi basindan itibaren bombalama olaylarinda bir artis oldugunu, bu bombalama olaylarinin faillerinin bulunamadigini dile getiren Ersönmez yarbay, “Bu konuda bazi aliskanliklar var. Hemen ‘Terör örgütü bunlari yapti’ deniliyor. Bunu diyorsaniz terör örgütünün elemanlarini yakalayacaksiniz. Ben PKK’nin çok da öyle operasyon gücü oldugunu zannetmiyorum” seklinde konustu.