‘AK Parti cumhuriyetin kazanımlarını yok ediyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili ve Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Gazalcı, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın açıklamalarını eleştirdi.

Gazalcı, “İçinde bulunduğumuz hafta, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası. Ne yazık ki ulusal egemenliğe yakışmayacak şeyler oluyor. Meclis Başkanı’nın yaptığı basına yansıyan açıklamaları talihsizlik olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ulusal egemenlik ve laikliktir. Bunların önce TBMM tarafından korunması gerekir. Şimdi çıkıp TBMM Başkanı, bu değerleri tartışalım diyor. AKP, seçmenin 4’te 1 oyuyla bütün anayasal kurumları denetimi altına almak istiyor. Hükümet olabilirsiniz ama Meclis’i tekelinize alamazsınız.” dedi.

AK Parti’nin 3.5 yıllık iktidarını mirasyedi dönemi olarak nitelendiren Milletvekili Gazalcı, “İktidarın politikalarından kim memnun? İşçisi, köylüsü, turizmcisi, memuru kan ağlıyor. Son olarak Sosyal Güvenlik Yasası’nı Meclis’te tartışılmadan IMF istedi diye apar topar gündeme getirdi. Çevre ve Tarım Yasası da aynı şekilde yapıldı. Başbakan, ‘Ben fotoğrafını çektirdim, CHP kaçtı’ diyor. Biz kaçmadık, tek parti diktatörlüğüne karşı tepki verdik. Meclis ne içindir? Konuşmak ve tartışmak için. Konuşmayacaksak ve tartışılmayacaksa Meclis’in ne anlamı var?” diye konuştu.

Mustafa Gazalcı ile birlikte Muğla’ya gelen köy enstitülü eğitimci yazar Talip Apaydın ise ülkenin geldiği noktanın kendisini son derece rahatsız ettiğini kaydederek, “İyi ya da kötü her şeyi insan yapıyor. İnsanın iyi eğitilmesi gerekiyor. Atatürk’ün tam bağımsızlık ilkesi yok edildi. Eğitim yozlaştırıldı, bataklığa girdi.” şeklinde konuştu.