AK Parti’den Başkan Kocaoğlu’na Sümerbank ve Konak Meydanı eleştirisi

İzmir İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, şehrin gündemini uzun süredir meşgul eden Sümerbank arazisi ve Konak Meydanı konularında açıklamalarda bulundu.

İzmir İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, şehrin gündemini uzun süredir meşgul eden Sümerbank arazisi ve Konak Meydanı konularında açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu eleştiren Kalyoncu, arazinin mülkiyeti konusundaki değerlendirmelerine, “Mülkiyet tartışması, Adam Smith ve Karl Marx’ın zamanında kaldı.” şeklinde cevap verdi.

Kalyoncu, AK Partili İl Genel Meclisi üyeleriyle birlikte partisinin il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Sümerbank arazisinde mülkiyetin kimde olduğuna bakmadıklarını ifade eden Kalyoncu, hukuku zorlamadan ve kanunlar çerçevesinde İzmir halkının en çok verim alacağı projelerin hayata geçirilmesini istediklerini belirtti. Başkan Kocaoğlu’nun Sümerbank arazisi hakandaki açıklamalarının çelişkilerle dolu olduğunu ileri sürerek, “Eski Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay ve Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı görüşmede, alanın 37 bin 693 metrekarelik bölümüne bakanlık tarafından mega müze, geri kalan 76 bin 500 metrekarelik bölümüne de belediye tarafından kongre merkezi yapılması tasarı olarak kabul edildi. Aziz Kocaoğlu’nun bu görüşmedeki hususlara uymasını bekliyoruz. Aziz Bey, hizmetin önünü açmak yerine İzmir’e yapılacak hizmetin önünü tıkıyor.” dedi.

Kocaoğlu’nun, geçmişte bürokratları hakkında, “Yıllarca önümü tıkadınız.” sözünü söylediğini iddia eden Nazmi Kalyoncu, “Aziz Bey, ‘Ertuğrul Günay, müzeye sponsor buldum diyor. Bunun karşılığında belirlenen alanı vereceksin. Kimin malını kime veriyorsun? Orası İzmir’in yerel sermayesi.’ diyor. Böyle bir alışveriş söz konusu değil. Kocaoğlu ya bu konuları bilmiyor ya da bilerek ortamı geriyor. Daha önce itiraf ettiği gibi bürokratları tarafından yanlış yönlendiriliyor.” şeklinde konuştu. Kocaoğlu’nu, Sümerbank arazisi üzerinden kavga çıkarıp vatandaşları yanlış yönlendirerek bencilce davranmakla suçlayan Kalyoncu, “Sümerbank konusunda sit alanı olan bir alanda, bakanlıktan izin aldıktan sonra kurumlar arası kavgaya dönüştürmeden İzmir halkına hizmet verecek verimli projelerin uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

‘KONAK MEYDANI’NDAKİ KAMU BİNALARI KALDIRILMALI’

Toplantıda Konak Meydanı projesine de değinen Grup Başkan Vekili Kalyoncu, İzmir’e yakışır bir meydan yapmak istediklerini belirterek, “10 yıla yakındır konuşulmakta olan bu konuya, AK Parti Büyükşehir ve İl Genel meclis grupları daima destek vermiştir. İl Genel Meclisi’nde, Konak Meydanı konusunu 1,5 yıldır konuşuyoruz. Meclis başkanımızla birlikte AK Parti, CHP ve MHP grup başkan vekilleriyle beraber üç il başkanımızı ziyaret ettik ve onların da desteğini aldık. Bizim görüşümüz, Konak Meydanı’ndaki Büyükşehir Belediyesi binası, Merkez Bankası, SGK ve vergi dairesi binasının yıkılması yeterli değil. Valilik binası bitişiğindeki kamu binalarının da tasfiye edilerek, tarihî vali konağının, İzmir’in simgesi Saat Kulesi ve meydan ortasındaki caminin ön plana çıkarılmasının sağlanması gerekir.” diye konuştu.

Kalyoncu, Başkan Kocaoğlu’nu vizyonsuzlukla eleştirerek, “Diğer binalar yıkılsın, sonra ben büyükşehiri yıkarım diye topu taca atmaya çalışan Sayın Kocaoğlu, şimdi de Konak Meydanı projesinin Büyükşehir Belediyesi ve İzmir’i aşan çok büyük maliyetler içerdiğini ifade ederek vizyonunu ortaya koymuştur. Bize göre de bu proje, büyük bir projedir ama bizi aşan bir proje değildir. İzmir’e ve İzmirli hemşehrilerimize yakışan bir projedir.” dedi.