Ak Parti iktidariyla Türkiye’nin itibari artti

Bugünün KKTC’nin 22. kurulus yildönümü oldugunu hatirlatan Sahin, “Kibris bizim milli davamizdir. Kibris Türkünün hak ve hukukunun korunmasi için her türlü çaba gösterilecektir. Bu süreçte Kibris’in milli dava olmasi karekterinden asla vazgeçilmeyecektir” dedi.

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesinin devrine iliskin sözlesmenin dün imzalandigini, bunun bir seferde yapilan en büyük özellestirme oldugunu hatirlatan Sahin, 1.3 milyar dolarlik pesinatin alindigini, geriye kalan 5 taksidin ödenmesiyle birlikte devletin kasasina girecek miktarin 7 milyar 540 milyon dolar oldugunu söyledi. Vakifbank’in yüzde 21.89 hissenini halka arziyla Türkiye tarihinin en büyük halka arzinin yapildigini ifade eden Sahin, Vakifbank’in arzettigi hisselere, arzin 5.9 kati kadar talep geldigini kaydetti. Sahin, Vakifbank’in hisselerine gelen toplam talebin yüzde 93’ünün yabanci yatirimcidan geldigini bildirdi.

AK Parti’nin iktidara geldigi dönemde Vakifbank’in toplam degerinin 250 milyon dolar oldugunu, bugünkü degerinin ise 5.6 milyar dolara yükseldigini vurgulayan Sahin, AK Parti iktidari döneminde yakalanan ekonomik ve siyasi istikrarin uluslararasi arenada Türk sirketlerinin itibarini ve degerini yüksettigini kayetti. Sahin, “Esas itibariyle degeri ve itirari artan Türkiye olmustur” dedi. Sahin, Türkiye’nin bir dönem el konulan, hortumlanan bankalarla anilirken, simdi uluslarasi areneda hisseleri kapisilir hale geldigini bildirdi.

Türkiye’nin bir dönem Hazine’den içi bosaltilan bankalara olan kaynak akisinin tersine döndügünü, TMSF’nin tahsilatlari sayesinde el konulan bankalardan Hazine’ye bir kaynak akisinin basladigini dile getiren Mehmet Ali Sahin, TMSF’nin bu yil 3 milyar YTL’lik tahsilat yaptigini kaydetti.

Türkiye’de en büyük sorunun issizlik sorunu olmaya devam ettigini vurgulayan Basbakan Yardimcisi Sahin, Türkiye’nin her yil 750 bin issize is bulmak zorunda oldugunu, bunlarin yanlizca 50-60 binin kamuda görevlendririlebilecegini, geriye kalan 700 bin kisiye özel sektörde is imkani olusturulmasi gerekecegini söyledi. Özel sektör vasitasiyla istihtam olusturmanin tek yolunun özel sektörü tesvik etmek, canlandirmak ve Türkiye’yi gerçekten yatirim cenneti haline getirmek oldugunu ifade eden Sahin, “Yerli sermaye bu ihtiyacin ancak yarisini karsilayabiliyor. O yüzden bizim yabanci sermayeyi siddetle Türkiye’ye çekmemiz lazim. Issizligi yenmek için yabanci sermayeye kapilari kapatamayiz” diye konustu.

Sahin, Çin’in bile serbest piyasa ekonomisine geçerek yüksek miktarda yabanci sermaye çektigini ve üst üste en yüksek büyüme oranlarini yakaladigini hatirlatti. Herseye karsi çikmanin bazilarini genlerine isledigini, bunlarin daha önce Bogaziçi Köprüsü’ne, Akay Kavsagi’na karsi çiktigini, simdi ise 3. köprüye, tüp geçis projesine ve Dubai Holding’in yaptiracagi kulelere karsi çiktigini vurgulayan Sahin, “Yabanci sermayeye karsi çikilarak Türkiye’nin hiçbir sorunu çözülmez. Yabanci sermayeye karsi çikmak kolay, önemli olan alternatifini ortaya koymaktir” seklinde konustu.

‘Aç insan duvar deler’ sözünü hatirlatan Sahin, “Enflasyon ve faiz canavarlarini yendigimiz gibi issizlik canavarini da yenerek sirtini yere getirmeliyiz” dedi.