‘AK Parti kampı birlik ve bütünlük içinde geçti’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam kampının AK Parti açısından birlik bütünlük içinde geçmesi nedeniyle bazı çevrelerin beklediğini bulamamanın hüznünü yaşadığını söyledi.

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, hafta sonu Kızılcahamam’da AK Parti’nin 6. İştişare toplantısını yaptıklarını belirterek, “Gayet verimli, olgunluk içinde geçen başarılı iştişare toplantısından sonra ülkemizdeki bazı çevrelerde beklediklerini bulamamanın hüznü vardır. Bu bir yerde AK Parti’yi anlamamanın bir neticesidir. Herhalde anlamak için gayret göstermeleri gerekecek” diye konuştu.

Bu çevrelerin AK Parti iktidarının yürüyüşüne kenardan göz ucuyla baktığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Siyaset Hasrettin Hoca’nın damdan düşmesi gibi bir olay. Hani bana bir damdan düşen getirin diyor ya. Siyaset bir yerde de damdan düşenlerin işidir. Eğer bunu yaşamadıysanız, siyasetin hakkını vermekte de zorlanırsınız. Nitekim Kızılcahaham çalışmamızdan sonraki yorumlara, değerlendirmelere bakıldığında bunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kızılcahamam kampıyla ilgili olarak bazılarının ‘sadece bir kişi konuştu’, bazılarının ise ‘hiç konuşan olmadı’ şeklinde haber yaptığını anlatan Erdoğan, sadece kendisinin katıldığı oturumlarda konuşan milletvekili sayısının 81 olduğunu, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katıldığı oturumda ise 27 milletvekilinin konuştuğunu kaydetti. Toplam konuşan milletvekili sayısının 108 olduğunu kaydeden Erdoğan, kendisinin konuşan milletvekillerinin büyük bölümüne cevap verdiğini, Abdullah Gül’ün ise 10-15 milletvekilene cevap verdiğini söyledi. Erdoğan, görüşmelerin bu şekilde yapılmasının, ‘antidemokratik uygulama’ diyenlerin yanıldıklarının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu süreç tabiki böyle devam edecek. Son iki yıla girdiğimiz bu süreçte, muhalefet içine düştüğü zaafiyeti ki bu muhalefet sadece parlamento içi muhalefet değildir. Hem parlamento içi hem de parlamento dışı muhalefettir. Bu muhalefet, siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine, medyasına varıncaya kadar hepsi bunun içinde. Bazı mahfiller de bu muhalefetin içindedir. AK Parti itidarında artık öyle yan gelip yatarak para kazanma dönemi bitmiştir. Çıkar sağlama dönemi bitmiştir.”