AK Parti Malatya’daki olayda Vali’yi suçladi

ANKARA - AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Necati Çetinkaya, Il Özel Idareler Yasasi'na göre Valiler'in bulunduklari ilin emniyet ve asayisinden sorumlu oldugunu hatirlatarak, "Ben Vali iken haftada birkaç kez yurtlari ve yuvalari gezerdim" dedi.

AK Parti Genel Merkezi’nde bir basin toplantisi düzenleyen Necati Çekinkaya, bankalar ve KIT’lerin vakit kaybedilmeden özellestirilmesi gerektigini söyledi. Bu alanlarda siyasi iradenin disinda özel sektör tarafindan üretim yapmasindan yana olduklarini vurgulayan Çekinkaya, AK Parti iktidari döneminde toplam 15 milyar 200 milyon dolarlik özellestirme yapildigini, bunun 20 yillik sürede yapilan özellestirmenin 2 kati oldugunu kaydetti.

Bazi kesimlerin özellestirmelere karsi çiktigini, bu kesimlerin totaliter devletçi anlayisiyla hareket ettigini dile getiren Necati Çetinkaya, “Bizimkiler hala sermayenin dinini, dilini, rengini tartisiyor. Demirperde yikildi, bunlarin kafasindaki demirperde hala yikilmadi” diye konustu.

Gazetecilerin sorularina cevap veren Çetinkaya, net olarak ifade etmesede, Malatya Çocuk Yuvasi’nda yasanan dayak skandalindan Malatya Valisi’ni sorumlu tuttu. Il Özel Idareler Yasasi’na vurgu yapan Çetinkaya, Valiler’in bulunduklari illerin sevk ve idaresinden, asayis ve emniyetinden sorumlu oldugunu dile getirdi. Sevk ve idarede denetimin esas oldugunu belirten Çetinkaya, “Ben Vali iken yetistirme yurtlarini, yuvalari haftada birkaç kez ziyaret ederdim. Ben gidemezsem esimi gönderirdim” diye konustu. Çocuk yuvalarinin mutlaka yerel yönetimlere devredilmesi gerektigini ifade eden Çetinkaya, AK Parti olarak bunu en kisa sürede gerçeklestireceklerini bildirdi. Çetinkaya, devlet yönetimi içerisinde herkesin bir görevi olduguna isaret ederek, Validen Genel Müdüre herkesin bu sürecin içinde oldugunu ifade etti.