‘AK Parti örnek bir durumda’

Partisinin ilçe başkanlarının eğitim toplantısına katılan Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin parti içi demokrasi açısından diğer partilerin örnek alacağı bir konumda olduğunu savundu.

İlçe başkanlığına yeni seçilen 222 partiliye hitap eden Başbakan Erdoğan, parti içi demokrasi vurgusu yaptı. Kızılcahamam’da yapılan istişare toplantısına dikkat çeken Erdoğan, parti içi demokrasi açısından önemli gördüğü bu toplantıların daha kısa aralıklarla yapılmasını istediğini belirtti. AK Parti’nin parti içi demokrasi açısından örnek gösterilecek bir durumda olduğunu savunan Erdoğan, diğer partilere örnek olacak durumda olduklarını öne sürdü.

923 ilçeden 670’inde ilçe kongrelerini yaptıklarını söyleyen Erdoğan, ay sonuna kadar ilçe kongrelerinin biteceğini kaydetti. İlçe kongrelerini önemsediğini söyleyen Erdoğan, her hafta en az iki ilçenin kongresine katıldığını hatırlattı. Çok yakında il kongrelerinin de başlayacağını hatırlatan Erdoğan, en az 40 ilin kongresine katılmayı amaçladığını belirtti. Gündem müsaade ettiği sürece partinin her kademesindeki arkadaşları ile görüşmek istediğini ifade eden Erdoğan, “Ben biliyorum ki gece 1’e kadar çalışan arkadaşlarımız var. Ama bilin ki sizin genel başkanınız da aynı şekilde çalışıyor. Böyle yapmazsak bu iş yürümez. Masa başında bu iş yürümez” diye konuştu. İlçe başkanlarına ‘kapı kapı dolaşın’ tavsiyesinde bulunan Erdoğan, “İlçenizin en ücra köşesindeki bir köydeki sıkıntıyı benim ilçe başkanım bilecek” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin adeta bir şantiye haline geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “İl yok ki açılış bekleyen bir tesis, bina olmasın. Kongreler vesilesiyle gittiğimizde bu açılışları da gerçekleştireceğiz” dedi. Erdoğan, katıldığı kongrelerde nezih bir ortamla karşılaştığını anlatarak, AK Parti kongrelerinin asla kavga ortamına dönüşmeyeceğini söyledi. Aksi davranışlar için teşkilatı uyaran Erdoğan, “Şu ana kadar böyle bir şey olmadı ama bundan sonra görürsek, orada başka bir ekiple yola devam ederiz. Çünkü ne muhafazakarlığımız ne de demokratlığımız bunu kaldırmaz” dedi.

AK Parti’nin siyasi çıtayı yükselttiğini savunan Erdoğan, polemiklerden uzak durarak siyaset yaptıklarını kaydetti. Her şey yoluna girmişken bazılarının ülkeyi tekrar eski günlere götürmeye çalıştığına dikkat çeken Erdoğan, “Millet zaten onlara gereken faturayı kesti. Ama onların yanlışlarını anlatmak da bizim görevimiz. Bunların kirli çamaşırlarını çıkaracağız. Unutmayın bu ülkede hortumcuları çıkaran MHP-DSP-ANAP hükümeti oldu” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, milletin ikinci 5 yıl için kendilerine görev vereceğine inandığını da vurguladı.