AK Parti sosyal medya için ajans kuruyor

AK Parti, özellikle Twitter'da daha aktif olabilmek için harekete geçti.

AK Parti'nin 6 bin kişilik twitter ordusunu genişletmek ve onlara maaş ödemek için partiye yakın isimlere reklam ajansı kurdurduğu iddia ediliyor.

Taraf gazetesinin haberine göre, sosyal medya kadrosunu genişletmeye hazırlandığı öğrenilen AK Parti’nin, yüksek bütçe için partiye yakın kimi isimlere bir reklam ajansı kurdurmayı planladığı belirtildi.

İşte o haberde yer alan ifadeler: "Gezi Parkı eylemleri sürecinde sosyal medyanın gücünü keşfeden AKP, konuyla ilgili görevlendirmeler yapmıştı. Ancak bu görevlilerle sosyal medyaya yön veremeyen iktidar partisinin, kadrosunu genişletme kararı aldığı öğrenildi. Taraf ’ın partili kaynaklardan edindiği bilgilere göre; sosyal medyada tabanını organize edemediği için çok sayıda personel istihdam etmekle karşı karşıya kalan AKP, parti bütçesini zorlayacak harcamaları karşılamak için ilginç bir formül buldu. Buna göre, AKP teşkilatında yer alan ya da partiye yakın kimi isimlere kurdurtulması düşünülen bir reklam ajansı üzerinden kamu ilanlarının verilmesi planlandı. Böylece, medyaya dağıtılan kamu ilanlarından söz konusu ajansın alacağı komisyonla sosyal medya ordusu finanse edilecek.

DERSHANE TEPKİSİNDEN SONRA DENENDİ

AKP’nin sosyal medya ordusunu genişletmeyi, dershanelerin kapatılmasına ilişkin tartışmaların ardından kararlaştırdığı dile getiriliyor. Zira dershanelerin kapatılmasına tepki gösteren “#DershaneyleGelenADALET”, “#EğitimdeReformYalanı” gibi başlıklar, Twitter’da Dünya TT listesine zirveden girmişti. Fethullah Gülen Cemaati’nin bu başlıklarına destek vermesi üzerine harekete geçen AKP Sosyal Medya Kordinatörlüğü, “paraleleğitim” ve “dershanelereson” benzeri başlıklar denemiş ancak bu başlıklar yeterince ilgi görmemişti.

CHP, konuyu Meclis’e taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Taraf ’ın “AKP Sosyal Medya Koordinatörü’nün, parti teşkilatlarına ve bakanlıklara yazılı talimat göndererek dershanelerin kapatılmasına karşı sosyal medya üzerinden destek istemesine” ilişkin haberini TBMM gündemine taşıdı.

Erdemir’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede şu sorulara yer verildi: “Söz konusu e-mail ile AKP Sosyal Medya Koordinatörlüğü tarafından bakanlıkların sosyal medya koordinatörlerine talimat gönderilmiş midir?”, “İddia edilen e-talimat yazısında bakanlıkların sosyal medya koordinatörlerine örnek tweetler tavsiye edilmiş midir?”, “AKP Sosyal Medya Koordinatörlüğü tarafından bakanlıkların sosyal medya koordinatörlerine gönderilen e-talimat yazısı sizin direktifleriniz doğrultusunda ve bilginiz dahilinde mi gönderilmiştir?”, “Bir siyasi parti genel merkezinden kamu çalışanlarına yönelik talimat gönderilmesini hukuki açıdan uygun buluyor musunuz?”

Taraf, dün, AKP Genel Merkezi Sosyal Medya Koordinatörü Burak Gültekin’in parti teşkilatları ile bakanlıklara, AKP Grup Basın Danışmanı Hanife İrem Sarp’ın da milletvekillerine e-mail göndererek dershanelerin kapatılmasına sosyal medya üzerinden destek istediğini duyurmuştu. Maillerde, Gülen Cemaati ve Fethullah Gülen ile dalga geçilmesini isteyen tweetler yer almıştı. AKP’li vekillere gönderilen ve “Bu akşam, saat 20.30’da @AKekip_TT hesabından başlayacak başlıkla Twitter’dan dersaneler konusu üzerine yoğunlaşacağız. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz’’ denilen mailde adı geçen @AKekip_TT hesabının dün kapanması dikkat çekti."