AK Parti tek başına iktidar; gözler şimdi yeni kabinede

Erdoğan,Abdüllatif Şener'in yerine kimi düşünüyor? Yeni Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'na kim karar verecek?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in hükümeti kurma görevini Başbakan’a yemin töreninden sonra vermesi bekleniyor. Böylece Ağustos’un ilk haftasında yeni kabine de Köşk’e sunulmuş olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili aday listesinde olduğu gibi kabineye de yine kendi damgasını vuracak. AKP’yi merkez sağa çeken Başbakan, kabinesine de merkez rötuşu yapacak.

60. Hükümet’te Abdüllatif Şener’in yerini Başbakan Yardımcısı olarak Ertuğrul Günay’ın alması bekleniyor. Böylece Erdoğan’ın yeni sağ kolu CHP’nin eski Genel Sekreteri Günay olacak.

Kabineye girmesi muhtemel isimler şöyle: Abdullah Gül, Ertuğrul Günay, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Kemal Unakıtan, Hilmi Güler, Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Abdülkadir Aksu, Zafer Üskül, Zafer Çağlayan, Mehmet Şimşek, Mehmet Sağlam, Ülkü Gökalp Güney, Zeynep Dağı.

Görenen o ki bir zamanların hızlı solcusu Günay’ı artık Erdoğan’ın yeni sağ kolu olarak çok sık göreceğiz.

Arınç ve Gül düğümü
AKP’deki soru işaretleri Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı? Yanıtlarını ise troyka; yani Erdoğan-Gül ve Arınç verecek.

Seçimlerden önce yaptığı değerlendirmede Arınç, yeniden Meclis Başkanı olması konusunda bir ısrarı olmadığını ifade ederek, ‘’Sade milletvekili olarak çalışmam da mümkün. Bundan gocunmam” demişti.

Gül ise adaylığı konusunda, “Meydanlar adaylığımı destekliyor” diyerek bu konudaki ısrarını dile getirmişti.

Başbakan ise, “Yeni Cumhurbaşkanı için uzlaşma ararım; elimde liste, aday isimleriyle tura çıkarım” ifadesini kullanmıştı.

AKP kulislerinden sızan bilgiye göre Başbakan, ilk etapta Arınç ve Gül’ün bu konudaki nabzını yoklayacak ve kararını ona göre verecek.

Arınç’ın Meclis Başkanlığı konusunda ısrarcı olmadığı ifade ediliyor.

Arınç’ın bu konuda ısrar etmemesi üzerine başka bir makam önerilecek. Ancak Arınç’ın kabinede yer almayacağı, partide bir görev alabileceği konuşuluyor.

Köşk konusundaki düğümü de Gül’ün tavrı çözecek. Gül’ün meydanlardaki yaptığı konuşma, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki ısrarını da ortaya koydu.

Başbakan’ın seçim günü AKP Genel Merkezi’nin balkonuna Gül ile çıkması ise, “Gül, yine Köşk adayı” yorumlarına neden oldu.

Anlaşılan Başbabakan, muhalefete elinde liste ile gitse bile, listenin en başında Gül’ün ismi olacak.

Tansu Çiller dönüyor

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, siyasete ‘bildiri’ ile dönecek. Demokrat Parti’nin baraj altında kalması nedeniyle Çiller’in ekibi harekete geçti. Çillerciler, ilk etapta milletvekili seçimlerinin kesin sonucunu bekleyecek. Ardından partililer Ankara’da toplantıya çağrılacak. Toplantıda İstanbul’da yaşayan Çiller’e, “Siyasete geri dön, partinin sana ihtiyacı var” bildirisi yayınlanacak.

Çillerciler, bildirinin ardından İstanbul’a gidecek. Tansu Çiller’in siyasete tekrar dönmesi için çağrı yapılacak.

Anavatan’ın eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Meclis’e bağımsız döndü. Bakalım Çiller’in dönüşü nasıl olacak?

Meclis’te yeni bir yemin krizi çıkar mı?

Tarih; 1991. SHP listelerinden seçime katılan 18 HEP’li Meclis’e milletvekili olarak girdi. 6 Kasım’da yapılan Meclis’teki and içme töreninde ise yemin krizi çıktı. Yakalarında ‘sarı-kırmızı-yeşil’ mendille ve saç bandıyla çıkan vekiller yemin etmek için kürsüye geldiklerinde kıyamet koptu. Diyarbakır eski Milletvekili Leyla Zana, yeminini Kürtçe sözlerle tamamlayınca Meclis’te ortalık karıştı. Meclis’i yöneten Ali Rıza Septioğlu’nun uyarmasıyla Zana sözlerini geri almak zorunda kaldı.

Tarih 2007. Seçimlere bağımsız olarak giren 24 DTP’li Meclis’te yer alacak ve muhtemelen grup kuracak. Meclis’in en yaşlı vekili sıfatıyla CHP’li Şükrü Elekdağ’ın başkanlığında toplanacak olan Genel Kurul’da milletvekilleri tek tek gelerek yemin edecek.
Tarih tekerrürden ibaret midir; çok yakında göreceğiz.

TERCÜMAN